Reklama

24 marca 2016: Fakty dnia

Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i ze świata.

Karadżić winny zbrodni ludobójstwa

Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii w czwartek orzekł, że były przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadżić ponosi odpowiedzialność karną za ludobójstwo w Srebrenicy; skazał go łącznie na 40 lat pozbawienia wolności.

Trybunał ONZ uznał Karadżicia za winnego 10 z 11 stawianych mu zarzutów, w tym jednego zarzutu ludobójstwa. Oczyścił go z drugiego zarzutu ludobójstwa, do którego miał doprowadzić w innych bośniackich miastach (PAP).

Kliknij i dowiedz się więcej: Karadżić winny zbrodni ludobójstwa

Reklama

Śledztwo ws. zamachów w Brukseli

Prokuratura okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie zamachów w Brukseli. W atakach rannych zostało trzech Polaków. Zginęło 31 osób. Wiele zostało rannych.

Informacyjna Agencja Radiowa dotarła do postanowienia o wszczęciu śledztwa. Z dokumentu wynika, że jego prowadzenie zostało powierzone Delegaturze Stołecznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (IAR).

Kliknij i dowiedz się więcej: Warszawskie śledztwo ws. zamachów w Brukseli

Projekt ustawy antyterrorystycznej

Międzyresortowy zespół przyjął roboczą wersję projektu ustawy antyterrorystycznej - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że przyjęte przepisy "są bardzo precyzyjne, jasne i gwarantują zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski".

"Dziś zespół międzyresortowy przyjął roboczą wersję ustawy antyterrorystycznej, również upoważnił zespół do pracy redakcyjno-legislacyjnych. Projekt ustawy zostanie przedstawiony rządowi na początku kwietnia i mam nadzieję, że po debacie parlamentarnej zostanie przyjęty w maju tego roku" - powiedział (PAP).

Kliknij i dowiedz się więcej: Projekt ustawy antyterrorystycznej

Rzepliński przesłuchany w prokuraturze

4 godziny trwało przesłuchanie prezesa Trybunału Konstytucyjnego w warszawskiej prokuraturze. Andrzej Rzepliński składał zeznania jako świadek w sprawie dotyczącej przecieku projektu wyroku Trybunału - informuje RMF24. Prokuratura nie ujawnia treści zeznań. Do 30 marca w Trybunale ma być gotowy raport na temat przecieku.

Informacje o przesłuchaniu szefa TK potwierdził rzecznik prokuratury Michał Dziekański - podaje RMF24.

- Prezes Rzepliński został przesłuchany w charakterze świadka zawiadamiającego o możliwości popełnienia przestępstwa, występującego w imieniu poszkodowanej instytucji. Ze względu na dobro śledztwa prokuratura nie podaje szczegółów złożonych dziś wyjaśnień.

Kliknij i dowiedz się więcej: Prezes TK przesłuchany

Zamachowcy z Europy

Wstrząśnięty zamachami w Brukseli świat solidaryzuje się z rodzinami ofiar, składa kondolencje i wygłasza oburzenie aktami terroru. Czy wśród głośnego sprzeciwu na bezduszne działania terrorystów nie brakuje jednak refleksji, że za ataki odpowiadają żyjący od wielu lat w cywilizowanym sercu Europy dżihadyści?

We wtorkowej serii zamachów na lotnisko i metro w Brukseli zginęło ponad 30 osób, a ponad 200 zostało rannych. Ciągle trwa ustalanie tożsamości zamachowców, jak jednak wynika z najnowszych informacji, jednym z zamachowców-samobójców, którzy wysadzili się we wtorek na brukselskim lotnisku Zaventem, był Ibrahim El Bakraoui.

Jego brat Khalid El Bakraoui wysadził się na stacji metra Maalbeek. Śledczy ustalają tożsamość drugiego zamachowca, który zginął na lotnisku i poszukują zbiegłego mężczyzny, który został zarejestrowany przez monitoring lotniska w towarzystwie braci El Bakraoui. Z informacji, do których dotarły belgijskie media wynika, że bracia El Bakraoui mieszkali w Brukseli i byli znani policji jako przestępcy. W ostatnich latach obaj odsiadywali wyroki.

Kliknij i dowiedz się więcej: Dzielnice muzułmańskie na celowniku służb?

Apel Jarosława Kaczyńskiego

- W tej sytuacji, która ukształtowała się dziś w Europie, nie prowadźmy ostrych walk politycznych i nie wynośmy naszych sporów na zewnątrz - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas specjalnego spotkania z mediami.

- Będę prosił marszałka Sejmu o zaproszenie wszystkich liderów partii politycznych na rozmowę. Potrzebujemy dialogu - zakończył prezes PiS.

Kliknij i dowiedz się więcej: Jak zareagowała opozycja?

Zamieszanie wokół ŚDM

Po krwawych zamachach w Brukseli może dojść do zmiany miejsca planowanych uroczystości religijnych w ramach Światowych Dni Młodzieży - poinformował w czwartek "Dziennik Polski".

Jako miejsce spotkania papieża Franciszka z około dwoma milionami młodzieży z całego świata wskazywane są Brzegi pod Wieliczką. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że lepsze byłyby krakowskiego Błonia - czytamy.

Nieoficjalnie policjanci przyznają, że łatwiej byłoby im zabezpieczyć wiernych zebranych na Błoniach

Kliknij i dowiedz się więcej: ŚDM jednak na Błoniach?

"Krwawa fala" zaleje Europę?

We wszystkich zamachach przeprowadzonych dotąd przez Państwo Islamskie zginęło ponad tysiąc osób. Liczba ta wzrosła po ostatnich zamachach w Brukseli. Nie da się ukryć, że terroryści z ISIS są obecnie jednym z największych zagrożeń dla współczesnego świata, a przede wszystkim dla Europy. Czy przyszedł czas, aby na wojnę odpowiedzieć wojną?

Państwo Islamskie przeszkoliło co najmniej 400 bojowników, którzy mają uderzyć w Europie, przeprowadzając serię śmiertelnych ataków. Ataki swoją skalą mają przypominać zamachy w Brukseli i w Paryżu.

Każdy z terrorystów dostał dokładne wytyczne w sprawie czasu, miejsca i metody przeprowadzenia zamachu. Głównym celem jest spowodowanie jak największej rzezi. Jak informuje AP, terroryści są szkoleni w walce wręcz, konstruowaniu bomb, technikach inwigilacyjnych, a także w tym, jak blokować podsłuchy i monitoring.

Kliknij i dowiedz się więcej: "Krwawa fala" zaleje Europę

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama