Reklama

Reklama

200 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej. Premier: Spełniliśmy obietnicę

W całej Polsce działa już ok. 200 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że planowane jest uruchomienie kolejnych placówek, by takie centra działały w każdym powiecie. Szef rządu powiedział także, że obietnica o podwojeniu wydatków na zdrowie psychiczne została już wypełniona. - Ale nie zatrzymujemy się na tym - dodał.

Morawiecki w poniedziałek przebywał z wizytą w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW w Warszawie. Premier poinformował, że w całym kraju takich centrów jest już ok. 200. Docelowo centra mają działać w każdym powiecie, planowane jest więc powstanie jeszcze ponad 100 takich placówek.

- One odgrywają już dzisiaj fundamentalną rolę w walce o zdrowie psychiczne naszych dzieci, naszej młodzieży - ocenił premier.

- Cieszę się, że ta obietnica o podwojeniu naszych wydatków na zdrowie psychiczne właściwie już została wypełniona, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat przeznaczamy dwa razy więcej środków właśnie na terapię, pracę środowiskową, na zdrowie psychiczne i poradnictwo psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Ale nie zatrzymujemy się na tym - powiedział premier.

Reklama

- Zdajemy sobie sprawę, jak kluczowe jest to, by w okresie pandemii dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Mało jest ważniejszych spraw. To test naszej wrażliwości, empatii - dodał.

Szef rządu podziękował specjalistom, którzy przez poprzednie dwa i pół roku przygotowali moduł, który może być finansowany przez NFZ i będzie wdrażany w kolejnych miejscach w Polsce.

- Takie środowiskowe centra jak to, a jest ich już ich ponad 200, odgrywają fundamentalną rolę w walce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - powiedział.

Pod koniec stycznia premier zapowiedział program wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży. 220 mln zł zostanie przeznaczonych na opiekę psychiatryczną, na poprawę infrastruktury trafi 120 mln zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy