Reklama

20 mln złotych dla szkoły o. Rydzyka? Rzecznik MKiDN komentuje

Poprawka obejmująca przeznaczenie 20-milionowej dotacji dla medialnej szkoły Tadeusza Rydzyka zostanie wycofana. Toruńska uczelnia miała otrzymać pieniądze między innymi kosztem budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rzeczniczka resortu Anna Lutek poinformowała jednak na Twitterze, że wniosek nie zostanie poddany pod głosowanie.

W rozmowie z IAR nie potrafiła jednak powiedzieć, czy w tej sprawie podjęto działania na szczeblu politycznym. "Nie wiem nic na temat decyzji politycznych" - przyznała. Od razu jednak zapewniła, że "poprawka zostanie wycofana z uwagi na to, że ministerstwo kultury nie wypowiadało się w tej sprawie".

"Z dbałości o polską kulturę, nie wyobrażamy sobie, aby taka poprawka miała przejść" - dodała.

Przekazanie pieniędzy prywatnej szkole w Toruniu krytykowali wcześniej politycy opozycji.

Szef klubu PO Sławomir Neumann przekonywał, że sprawą z urzędu powinna zająć się prokuratura, bo występuje podejrzenie korupcji politycznej.

Reklama

To - jak tłumaczył - mogłaby być bowiem zapłata za korzystne dla PiS-u działania mediów ojca Rydzyka w czasie kampanii wyborczej.

Poprawki do projektu tegorocznego budżetu wniesiono na posiedzeniu sejmowej komisji finansów.

Informacja Marszałka Sejmu

Poprawka PiS przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została wycofana - poinformował w czwartek wieczorem, przed głosowaniami ws. budżetu na 2016 r., marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Poprawka, którą wcześniej pozytywnie zaopiniowała komisja finansów publicznych, przewidywała obcięcie wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 20 mln zł. Połowa tej kwoty miała dotyczyć dotacji i subwencji w tzw. pozostałych zadaniach w zakresie kultury, a połowa - wydatków na teatry.

Uzyskane w ten sposób oszczędności miałyby być przeznaczone na wydatki majątkowe i bieżące w rezerwie celowej "Środki na realizację zadań Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu".

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy