Reklama

Reklama

15 sierpnia. Czy sklepy będą otwarte? Gdzie zrobisz zakupy?

W poniedziałek, 15 sierpnia 2022 roku, obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i święto Wojska Polskiego. To dzień ustawowo wolny od pracy. Wraz ze zbliżającym się świętem coraz więcej osób w sieci zadaje pytanie, czy sklepy będą wtedy otwarte i gdzie będzie można zrobić zakupy w poniedziałek, 15 sierpnia? Odpowiadamy.

15 sierpnia. Co to za święto w Polsce?

15 sierpnia w Polsce wypadają dwa święta. W Kościele katolickim obchodzone jest liturgiczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, potocznie nazywane świętem Matki Bożej Zielnej. To jedno z najstarszych świąt maryjnych, które upamiętnia wzięcie ciała Maryi wraz z duszą do nieba po jej ziemskiej śmierci. W tym dniu w kościołach święci się zioła, dożynkowe snopy i kwiaty.

W poniedziałek, 15 sierpnia w Polsce obchodzimy również święto Wojska Polskiego. Nawiązuje ono bezpośrednio do przedwojennego Święta Żołnierza, upamiętniającego zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Według historyków wydarzenie to pomogło powstrzymać sowiecką inwazję na całą Europę Środkową oraz zachować przez Polskę niepodległość.

Reklama

Czy sklepy będą otwarte w poniedziałek, 15 sierpnia?

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wiąże się to również z zakazem handlu. Istnieją jednak wyjątki. Zgodnie z ustawą ograniczenia związane z handlem nie obowiązują m.in.:

  • na stacjach paliw płynnych;
  • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami;
  • w aptekach i punktach aptecznych;
  • w zakładach leczniczych dla zwierząt;
  • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlupamiątkami lub dewocjonaliami;
  • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
  • w placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. (Prawo pocztowe);
  • w placówkach handlowych w obiektach infrastruktury krytycznej, o której mowa w ustawie z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym;
  • w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich;
  • w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;

Jakie sklepy będą otwarte 15 sierpnia? [Biedronka, Carrefour, Tesco, Auchan, Żabka, Lidl]

Po wyjaśnieniu, czy 15 sierpnia to dzień z zakazem handlu, pozostaje kwestia tego, jakie sklepy będą otwarte. W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i święto Wojska Polskiego wszystkie większe sklepy, markety i galerie handlowe będą zamknięte. Dotyczy to takich sklepów jak m.in.: Biedronka, Auchan, Lidl, Kaufland czy Tesco.

Wtedy kołem ratunkowym mogą okazać się małe sklepy osiedlowe, jeśli za kasą - zgodnie z ustawowym wyjątkiem - stanie ich właściciel. Na większe zakupy warto jednak udać się przed długim weekendem lub w sobotę, 13 sierpnia.

Jeśli chodzi o Żabkę czy Carrefour Express to, jak zwykle, część sklepów w poniedziałek, 15 sierpnia może być otwarta. Warto więc sprawdzić wcześniej, jak to wygląda w naszym osiedlowym sklepie. Godziny otwarcia zależą od franczyzobiorcy.

Zobacz też:

Ile kosztuje miód? Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za prawdziwy i sztuczny

Reklama

Reklama

Reklama