15 grudnia 2015: Fakty dnia
Prezentujemy zestawienie najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie.
Gorąco w Sejmie
Obrady Sejmu nie przebiegały w przyjaznej atmosferze. - Chcę przypomnieć, dlaczego PiS wygrało wybory. Lekceważyliście przez osiem lat ludzi i ich sprawy. Byliście aroganccy, pyszni i podejmowaliście tylko takie decyzje, które leżały w waszym politycznym interesie. Jedyne, co mieliście Polakom do zaoferowania, to straszenie Prawem i Sprawiedliwością - skrytykowała PO Beata Szydło.
Z kolei Ewa Kopacz domagała się przeprosin od Jarosława Kaczyńskiego za słowa o "gorszym sorcie Polaków" i "niesprawnie myślących". - Wnoszę o krótkie przerwanie posiedzenia Sejmu, by dać szansę prezesowi największej partii, prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, by przeprosił miliony Polaków, które obraził w ostatni weekend - powiedziała była premier.
Niekończący się spór o Trybunał Konstytucyjny
Wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia wciąż nie zostały opublikowane w "Dzienniku Ustaw". Prokuratura prowadzi już śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez urzędników państwowych, którzy obowiązani są publikować wyroki TK niezwłocznie. "Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zostanie opublikowane w terminie" - zapewniła w Sejmie premier Beata Szydło. "Jutro mija termin publikacji" - doprecyzowała szefowa kancelarii premiera Beata Szydło w odniesieniu do wyroku z 3 grudnia.
Nierozwiązany pozostaje pat dotyczący obsady pięciu wakatów w TK: pięciu sędziów wybrał Sejm poprzedniej kadencji (dwóch, jak orzekł TK, niezgodnie z konstytucją), a pięciu Sejm nowej kadencji. Prezydent odmówił odebrania przysięgi od sędziów wybranych przez koalicję PO-PSL.
PiS przygotował projekt "ustawy naprawczej" dot. TK, która ma być procedowana w błyskawicznym tempie.
Prezydent z wizytą na Ukrainie
Andrzej Duda podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Petro Poroszenką, że "suwerenność i niepodległość Ukrainy są dla Polski jedną ze spraw absolutnie kluczowych" i dlatego nasz kraj z wielką uwagą przygląda się realizacji porozumień mińskich. Ocenił, że ich wdrożenie "jest absolutnie jednoznacznie" pierwszym krokiem do pokoju na Ukrainie; podkreślił, że to cel do którego "trzeba dążyć z całych sił".
Kontrowersyjny pomysł Komisji Europejskiej
Zgodnie z zapowiedziami Komisja Europejska zaproponowała we wtorek utworzenie wspólnej straży granicznej i przybrzeżnej UE, która w sytuacjach zagrożenia dla funkcjonowania strefy Schengen mogłaby być rozmieszczana nawet bez zgody państwa przyjmującego. Polska jest zdecydowanie przeciwna temu pomysłowi.
"Unia ma obowiązek interweniować w sprawie Polski"
Szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn powiedział telewizji ZDF, że jeśli nowy rząd w Polsce chce zdobyć wpływ na wymiar sprawiedliwości i media, to Unia Europejska ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek "mieszania się", aby powstrzymać takie działania.
Domniemani odkrywcy "złotego pociągu" podają jego lokalizację
Piotr Koper i Andreas Richter twierdzą, że obiekt znajduje się w skarpie kolejowej w tunelu o szerokości 9 metrów i wysokości 5 metrów. Jak utrzymują, natrafili na ślady torów kolejowych. Naukowcy z AGH potwierdzili obecność dwóch anomalii w tym miejscu, jednak w stosunku do tzw. złotego pociągu wykazują daleko idący sceptycyzm.
Rekordowa liczba nielegalnych imigrantów w Europie
Unijna agencja ds. granic zewnętrznych Frontex poinformowała, że w ciągu 11 miesięcy granice UE nielegalnie przekroczyła rekordowa liczba ok. 1,55 miliona ludzi.
Rosja będzie ignorować wyroki międzynarodowych trybunałów
Prezydent Władimir Putin podpisał ustawę zezwalającą Sądowi Konstytucyjnemu na orzekanie, które postanowienia międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości należy wykonać, a które można zignorować.
Witold Waszczykowski ostro krytykuje Niemcy
"Polska wstąpiła do NATO w 1999 roku, ale do dziś na terytorium Polski i Europy Środkowowschodniej nie stacjonują żadne jednostki Sojuszu. Przyczyną jest to, że Niemcy bardziej troszczą się o interesy Rosji niż o bezpieczeństwo Europy Środkowowschodniej. Powinniśmy zatem pytać Niemców: gdzie jest wasza solidarność wobec waszego najbliższego partnera?" - powiedział szef polskiej dyplomacji w rozmowie z "Berliner Zeitung".
Arabia Saudyjska wyśle wojska na ISIS?
Arabia Saudyjska, która utworzyła koalicję państw muzułmańskich wymierzoną w Państwo islamskie (ISIS), nie wyklucza wojskowej operacji lądowej przeciw ISIS - powiedział we wtorek w Paryżu szef saudyjskiej dyplomacji Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir.