Reklama

Reklama

13. rocznica śmierci Jana Pawła II

Modlitwą dziękczynną za pontyfikat Jana Pawła II uczczono w poniedziałek na Jasnej Górze 13. rocznicę śmierci polskiego papieża. Świętego wspominano podczas wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego.

"Dziękujemy za jego przesłanie, za jego zawierzenie, bowiem w tym świętym miejscu nazwał się człowiekiem zawierzenia" - mówił podczas modlitewnych rozważań paulin z częstochowskiego sanktuarium, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, o. Nikodem Kilnar.

"Tak jak patrzyłaś na Piotra i Jana w tamten pierwszy wielkanocny dzień, widziałaś ich gorejące oczy i promienną twarz; Matko, czy nie tak było na placu św. Piotra, gdy następca twego syna zwracał się do kilku dziesiątków narodów, głosząc tę samą prawdę co Piotr: Chrystus zmartwychwstał" - dodał duchowny.

Reklama

O. Kilnar przywołał też wypowiedziane w jerozolimskiej Bazylice Grobu Świętego wezwanie Jana Pawła II do głoszenia ewangelii.

"Z tego miejsca, gdzie niewiasty pierwsze ogłosiły o zmartwychwstaniu Chrystusa, wzywam wszystkich synów i córki Kościoła, aby byli posłuszni przykazaniu Pana i zanieśli ewangelię aż po krańce ziemi" - cytował papieża o. Kilnar, wskazując, iż niesienie ewangelii i głoszenie dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Chrystusa jest najpilniejszym zadaniem.

Po Apelu Jasnogórskim uczestnicy modlitwy w uroczystej procesji przeszli z Kaplicy Cudownego Obrazu przed pomnik św. Jana Pawła II na klasztornych wałach. Tam o 21.37 - w godzinie śmierci papieża - odmówiono modlitwę dziękczynną za jego pontyfikat.

Podczas poniedziałkowej wieczornej modlitwy modlono się m.in. za Kościół, a także za ojczyznę i rządzących: prezydenta, premiera i parlament, aby "budowali przyszłość naszej ojczyzny na fundamencie wiary, miłości i sprawiedliwości".

Apel Jasnogórski jest wieczorną modlitwą kierowaną do Matki Bożej Królowej Polski i Matki Kościoła, w intencji ojczyzny i Kościoła. Modlitwa odmawiana jest w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej codziennie o 21.00. Apel sprawowany jest w podobnej formie od grudnia 1953 r., kiedy rozpoczęły się codzienne modlitwy o uwolnienie aresztowanego wówczas prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. 

Czuwanie w Warszawie

W poniedziałek wieczorem na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęło się czuwanie w 13. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa wypowiedziane podczas Mszy świętej inaugurującej pontyfikat papieża Polaka - "Nie lękajcie się".

W tradycyjnym czuwaniu modlitewnym udział biorą m.in. biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Michał Janocha. Zgromadzonym na placu towarzyszyć będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Czuwanie rozpoczęło się po godz. 21. na Placu Piłsudskiego - miejscu, gdzie podczas pielgrzymek do Polski papież spotykał się z warszawiakami.

Na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa, usytuowanym przy Placu Piłsudskiego, wyświetlono animację z wizerunkiem Jana Pawła II i napisem: "Nie lękajcie się". Zgromadzeni słuchają nagrań fragmentów homilii Jana Pawła II.

Organizatorem obchodów 13. rocznicy śmierci papieża Polaka w Warszawie jest Centrum Myśli Jana Pawła II. "Dla Jana Pawła II wolność wspólnoty jest połączona z wolnością osoby. Jednym z największych zniewoleń człowieka może być lęk, który zamyka go w jego egoizmie i nie pozwala wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem. A to właśnie takie spotkanie jest jednym z fundamentów budowania solidarności" - wskazywali organizatorzy czuwania.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat. W nocy 30 marca papież przeszedł ciężki zawał, ale po reanimacji odmówił przewiezienia do kliniki Gemelli i zmarł w swoim łóżku na Watykanie.

Jego pontyfikat trwał prawie 26 i pół roku i był trzecim co do długości w historii papiestwa - po św. Piotrze i Piusie IX. Na datę liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wybrano 22 października - rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy