12 lutego 2016: Fakty dnia
Prezentujemy zestawienie najważniejszych wydarzeń z kraju i świata.
Sondaż CBOS: Polacy ocenili prezydenta Andrzeja Dudę
Według lutowego sondażu CBOS, notowania prezydenta są takie same, jak w sondażu z poprzedniego miesiąca. O prezydenturze Dudy pozytywnie wypowiada się 47 proc. ankietowanych, ocenę negatywną wystawiło mu 38 proc., a 15 proc. badanych nie wyraziło zdania.
CBOS zebrał również opinie na temat działalnościSejmu i Senatu. Grupa źle oceniających prace Sejmu (56 proc.) wzrosła o 2 punkty proc. w porównaniu z sondażem ze stycznia. O tyle samo punktów proc. zmniejszyła się grupa mających o Sejmie dobrą opinię, do 27 proc. w lutym. Zdania o pracach Sejmu nie wyraziło w najnowszym sondażu 17 proc. ankietowanych (bez zmian).
Więcej na ten temat TUTAJ
MON: Zawiadomienie do prokuratury po rozpoczęciu prac podkomisji
Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że zawiadomienie dotyczące zniszczenia meldunków, które 10 kwietnia 2010 r. wpłynęły do Sztabu Generalnego ws. katastrofy smoleńskiej, zostanie wysłane do prokuratury po tym, jak podkomisja KBWLLP zapozna się z materiałem.
Zgłoszenie sprawy do prokuratury zapowiadał w ubiegłym tygodniu szef MON Antoni Macierewicz. Przy okazji powołania podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej minister mówił, że "trzeba jednoznacznie stwierdzić, iż zostały ukryte podstawowe fakty i podstawowe informacje, które w sposób zasadniczy zmieniają ogląd wydarzeń". Wśród nich wymienił zniszczenie ponad 400 kart informacji i meldunków, jakie zostały dostarczone 10 kwietnia 2010 r. do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Więcej na ten temat TUTAJ
Premier Beata Szydło spotkała się z kanclerz Angelą Merkel
"Dziękuję kanclerz za przyjęcie i bardzo dobre rozmowy. To moja pierwsza wizyta w Berlinie w roli premiera nowego rządu. Niemcy to bardzo ważny sąsiad i partner Polski, nie tylko pod względem współpracy gospodarczej. 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie i współpracy jest najlepszym dowodem na to, że droga, którą razem podążamy jest dobra dla narodu polskiego i niemieckiego. Chcemy te relacje rozwijać i pogłębiać" - powiedziała w Berlinie premier Beata Szydło.
Więcej na ten temat TUTAJ
Komisarz RE apeluje do polskich władz o "zwolnienie tempa" stanowienia prawa
Do "zwolnienia tempa" stanowienia prawa i prowadzenia szerszych konsultacji społecznych wezwał polskie władze Komisarz Praw Człowieka Rady Europy. Nils Muiznieks za najbardziej palący z punktu widzenia ochrony praw człowieka w Polsce uznał kryzys wokół TK.
Więcej na ten temat TUTAJ
Szwecja: Aresztowano kolejnych Polaków
Sąd w Sztokholmie aresztował czterech Polaków, zatrzymanych na początku tygodnia przez szwedzką policję. Do tej pory do aresztu trafiło ogółem siedmiu naszych rodaków.
14 mężczyzn, w tym 13 Polaków i jednego Ukraińca, zatrzymano w poniedziałek wieczorem w Nynäshamn, niespełna 60 kilometrów na południe od stolicy Szwecji. Są podejrzani o przygotowywanie podpalenia pobliskiego ośrodka dla uchodźców i napaści na jego mieszkańców. W samochodach zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli pałki, noże, metalowe pręty i siekiery.
Już wczoraj po południu sąd podjął decyzję o dwumiesięcznym areszcie dla dwóch Polaków, w wieku 22 i 31 lat, oraz 33-letniego Ukraińca - pod zarzutem przygotowywania aktu przemocy. Zwolniono najmłodszego z zatrzymanych, 17-latka, który ma jednak nadal status podejrzanego.
Dziś przed południem przed budynkiem sądu zebrało się około stu Polaków, którzy chcą wypuszczenia wszystkich zatrzymanych na wolność. Pilnowało ich kilkunastu policjantów.
Więcej na ten temat TUTAJ
Przemytnicy faszerują dzieci imigrantów lekami
Przemytnicy na siłę podają dzieciom imigrantów lekiuspokajające. Usypiają je na czas przeprawy przez wszystkie granice w drodze do Europy - powiedział Polskiemu Radiu doktor Mahmood Menapal z międzynarodowej organizacji Lekarzebez Granic, która pomaga migrantom na greckiej wyspie Lesbos.
Afgański lekarz, który zajmuje się uchodźcami w miejscu, gdzie czekają na rejestrację, powiedział Polskiemu Radiu, że większość dzieci imigrantów wpada w histeryczny płacz na widok mężczyzn, bo przypominają im przemytników.
Więcej na ten temat TUTAJ
Światowe mocarstwa porozumiały się ws. rozwiązania konfliktu
Światowe mocarstwa osiągnęły w Monachium porozumienie w sprawie planu, który ma doprowadzić do wstrzymania działań wojennych i przełamać impas w syryjskim konflikcie - podała agencja Reutera w nocy z czwartku na piątek. Rosja wezwała Amerykę i państwa koalicji do współpracy. "Mamy wspólnego wroga" - przekonuje Siergiej Ławrow.
Więcej na ten temat TUTAJ
Prezydent podpisał ustawy łączące funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego
Połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego oraz reformę prokuratury przewidują dwie ustawy, które w piątek podpisał prezydent Andrzej Duda. Większość zmian - w tym połączenie obu urzędów - wejdzie w życie 4 marca, pozostałe miesiąc później.
Więcej na ten temat TUTAJ