Reklama

Reklama

11 listopada prezydent na obchodach w Warszawie i Białej Podlaskiej

Msza za ojczyznę, wręczenie odznaczeń państwowych, uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza - to punkty obchodów Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Warszawie. W Białej Podlaskiej prezydent weźmie udział w uroczystościach lokalnych.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski uważa, że 11 listopada należy zapomnieć o bieżącej polityce. - Święto Niepodległości ma łączyć. Bieżąca polityka może dzielić, może różnić. Natomiast Święto Niepodległości jest świętem Rzeczpospolitej Polskiej - powiedział.

Podkreślił, że uroczystości w Warszawie z udziałem prezydenta są kontynuacją i oznaką trwałości wypracowanej przez polskie państwo formuły obchodów.

Rozpoczną się one o godz. 9 mszą świętą za ojczyznę w kościele św. Krzyża w Warszawie. Następnie prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 10.30 w Belwederze wręczy odznaczenia państwowe. W Belwederze przewidziano wystąpienie prezydenta - powiedział Kolarski.

Reklama

Później w eskorcie szwadronu szwoleżerów prezydent uda się przed Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie o godz. 12 odbędzie się uroczysta odprawa wart. Tu także przewidziano wystąpienie prezydenta. Następnie Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

"Prezydent Duda wzniesie toast za Niepodległą"

Podczas uroczystości bez udziału mediów w Pałacu Prezydenckim prezydent wzniesie "toast za Niepodległą" - powiedział Kolarski. - Na tę uroczystość zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, lokalnych społeczności, które prezydent odwiedził podczas kampanii wyborczej, przedstawiciele Polonii i Polaków mieszkających za granicą i osób, które niedawno otrzymały polskie obywatelstwo - powiedział.

Późnym popołudniem w Białej Podlaskiej prezydent weźmie udział w uroczystości nadania nazwy rondu I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego. Następnie weźmie udział w śpiewaniu pieśni patriotycznych. Zaplanowano wystąpienie prezydenta.

- To wsparcie inicjatyw wspólnotowego świętowania na ulicach miast - mówi Kolarski. - Udział w uroczystości zorganizowanej oddolnie, społecznej inicjatywie jest symbolicznym gestem, którym prezydent pokazuje, że dobrze, aby święto miało taki charakter - powiedział Kolarski. Ocenił, że w Polsce rośnie liczba miejsc, w których obchody się odbywają.

Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada. W ubiegłych latach tego dnia w Warszawie odbywał się także m.in. prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej", współorganizowany m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Kancelarię Prezydenta.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy