Reklama

Reklama

11 listopada. Czy można jeść mięso? Biskupi wydali dekrety

Biskupi w całej Polsce na 11 listopada wydali dekrety w sprawie dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych i obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku. Aby z niej skorzystać, na terenie niektórych diecezji trzeba spełnić konkretne warunki, np. pomodlić się, bądź złożyć ofiarę na misję.

Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada przypada w tym roku w piątek. W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym, wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych, takich jak modlitwa, post i jałmużna.

"Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę" - przypomnieli biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 r.

Reklama

Zastępca sekretarza generalnego KEP, ks. dr Jarosław Mrówczyński przypomniał, że "udzielanie dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w dzień pokutny, jakim jest każdy piątek całego roku, należy do kompetencji biskupa diecezjalnego zgodnie z kanonem 87 oraz kanonem 1250 i 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego".

Jak poinformowano, dokument został dostarczony wszystkim biskupom diecezjalnym, pomocniczym oraz seniorom.

Dyspensa. Diecezje wydały dekrety

Powołując się Kodeks prawa kanonicznego w poszczególnych diecezjach ordynariusze wydali stosowne dekrety. Zaznaczyli w nich, że w związku z uroczystym i radosnym charakterem Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego 11 listopada, które w tym roku przypada w piątek i z myślą o dobru duchowym wiernych, udzielają wszystkim przebywającym na terenie diecezji dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

Zaznaczyli, że mogą z niej skorzystać wszyscy przebywający 11 listopada na terenie diecezji, nad którą pełnią posługę duszpasterską. Oznacza to, że jeśli osoba mieszka na terenie jednej diecezji a 11 listopada będzie przebywała na terenie innej, to obowiązuje ją dekret biskupa diecezji, na której terenie świętuje.

Osobom korzystającym z dyspensy część biskupów wskazała podjęcie np. konkretnej modlitwy bądź dzieł związanych z miłością Boga i bliźniego. Inni jedynie zachęcali do tego rodzaju praktyk. Są też i tacy, którzy nie napisali w dekrecie żadnych dodatkowych wskazań.

Dyspensa na 11 listopada. Diecezje zalecają formy pokuty

Wielu biskupów zaleciło osobom, które chcą skorzystać z dyspensy odmówienie modlitwy. Takie dekrety wydali: 

  • ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, 
  • metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, 
  • biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, 
  • metropolita częstochowska abp Wacław Depo, 
  • biskup łowicki Wojciech Osial, 
  • ordynariusz kielecki Jan Piotrowski,  
  • ordynariusz tarnowski, bp Andrzej Jeż, 
  • biskup ełcki Jerzy Mazur. 

Z części diecezji biskupi zachęcają do innych form pokuty: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik "zachęcił do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłosierdzia i pobożności". 

Podobny dekret wydał biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk i ordynariusz kaliski Damian Bryl. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zachęcił, aby korzystający z dyspensy podjęli "w najbliższym czasie czyn charytatywny, względnie modlitwy w intencjach Ojca Świętego i Kościoła katolickiego".

Biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel "zobowiązał wiernych korzystających dobrowolnie z dyspensy do podjęcia dowolnej formy pokuty w innym czasie (np. odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego lub złożenie ofiary na misje, biednych lub na potrzeby uchodźców)". 

Natomiast biskup drohiczyński Piotr Sawczuk nie zobowiązał a jedynie zachęcił wiernych "do trzeźwości i form pokuty, zwłaszcza uczynków miłości i pobożności" - czytamy w komunikacie na stronie diecezji.

Metropolita białostocki abp Józef Guzdek napisał w dekrecie, że "korzystający z dyspensy są zobowiązani do zadośćuczynienia w formie dowolnej modlitwy w intencji o pokój na świecie lub dowolnej jałmużny na rzecz potrzebujących lub ubogich". Podobnie napisał w dekrecie ordynariusz radomski. Bp Marek Solarczyk "polecił wszystkim korzystającym z dyspensy modlitwę o pokój na świecie, a także w intencjach wyznaczonych przez papieża Franciszka oraz podjęcie dzieła miłosierdzia, szczególnie w wymiarze jałmużny dla potrzebujących".

Metropolita przemyski abp Adam Szal "zobowiązał korzystających z dyspensy do złożenia ofiary na misje".

Są też diecezje, w których biskupi nie zobowiązali wiernych do podjęcia konkretnych czynów. Tego rodzaju dekrety wydali: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak, biskup rzeszowski Jan Wątroba, metropolita warmiński abp Józef Górzyński, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, biskup toruński Wiesław Śmigiel, ordynariusz pelpliński Ryszard Kasyna, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

Czytaj też: Nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niezależnie od dochodu. Czy przysługuje ci nowy dodatek?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy