​Zaszczepiona diagnostka: Na samym początku miałam duże wahania

- Na samym początku pracy nad szczepionką - jak wszyscy ludzie - miałam duże wahania - powiedziała diagnostka laboratoryjna Angelika Aplas, która jest jedną z pierwszych osób w kraju zaszczepionych na COVID-19. Zapewniła, że czuje się dobrze i jest na dyżurze w szpitalu.

Angelika Aplas podczas szczepienia
Angelika Aplas podczas szczepienia Leszek Szymański PAP

W niedzielę rano w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę pięć pierwszych osób na COVID-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską, dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską oraz właśnie Angelikę Aplas, która pracuje od ponad siedmiu lat w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej w CSK MSWiA.

Aplas pytana, jak dowiedziała się, że będzie jedną z pierwszych osób zaszczepionych w Polsce przeciw COVID-19 odparła, że dowiedziała się już wcześniej, kiedy pracownicy szpitala zgłaszali się jako ochotnicy do szczepienia. - Wiedzieliśmy, kiedy ta szczepionka będzie u nas w szpitalu, kiedy będzie pierwszy transport. Wiedzieliśmy, że osoby, które są na dyżurze akurat tego dnia, mają duże szanse na to, że dostaną tę pierwszą dawkę szczepionki - wyjaśniła. Tak się właśnie stało. Diagnostka otrzymała dawkę szczepionki w niedzielę, ponieważ był to jej dzień pracy.

"Miałam duże wahania"

Dopytana o to, czy od początku była zdecydowana, że chce się zaszczepić przeciw COVID-19, powiedziała, że na początku tak nie było.

- Oczywiście, że nie. Na samym początku pracy nad szczepionką - jak wszyscy ludzie - miałam duże wahania. Obserwowałam, śledziłam wszystkie doniesienia naukowe i wyniki badań prowadzonych na szczepieniami, ale już po 10 grudnia, kiedy opublikowano ostatnie wyniki III fazy badania klinicznego, byłam już pewna, że zaszczepię się tą szczepionką - opowiedziała.

Koronawirus. Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona na COVID-19

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono pierwszą osobę na COVID-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński.

Po nim szczepionki otrzymał ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz. Leszek Szymański PAP
Po nim zaszczepieni zostali dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy i diagnosta laboratoryjna Angelika Aplas. Leszek Szymański PAP
Drugi transport szczepionek ma trafić do szpitala 4 stycznia. Pacjenci zaszczepieni w niedzielę zostaną automatycznie zapisani na podanie drugiej dawki szczepionki. (Źródło: PAP) Leszek Szymański PAP
Po Alicji Jakubowskiej szczepionkę otrzymał dyrektor prof. Waldemar Wierzba. - Kompletnie nic nie poczułem, chyba z wrażenia - powiedział dyrektor. Leszek Szymański PAP
- Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana - stwierdziła Alicja Jakubowska przed szczepieniem, dziękując dyrektorowi. - Nie bolało - powiedziała tuż po zabiegu, dodając z uśmiechem, że widać radość w jej oczach. Leszek Szymański PAP
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał w niedzielę 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób - wyjaśniła wcześniej Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA. Leszek Szymański PAP
- Pozostała część szczepionek będzie dystrybuowana w klinikach, w których pracownicy zajmują się pacjentami zakażonymi koronawirusem – wyjaśniła Sołtys. Gotowe szczepionki trafią do tych klinik. Tam w gabinetach zabiegowych otrzyma je zgłoszony do szczepień personel. Szczepienia potrwają kilka dni. Leszek Szymański PAP

"To taka nagroda"

Angelika Aplas była z grupą polskich medyków w Wigilię w Dover, gdzie robiła testy u kierowców czekających na wyjazd. - Moja rodzina całe święta miała z niespodziankami. W Wigilię dowiedziałam się, że lecę do Dover testować kierowców - powiedziała. - Daliśmy z siebie sto procent, bardzo chcieliśmy pomóc - opowiedziała o tym wyjeździe. - Wróciłam z Dover, miałam jeszcze jeden dzień świąt, przyszłam rano na dyżur i dostałam dawkę szczepionki - czyli to taka nagroda, moim zdaniem - dodała, mówiąc o niedzielnym szczepieniu przeciw COVID-19.

"Jest tylko ślad po ukuciu"

Zaraz po szczepieniu wróciła na dyżur. - Jestem na dyżurze, pracuję cały czas po szczepionce. Jest w porządku. Jest tylko ślad po ukuciu - mówiła. Dopytana o to, czy fakt, że została zaszczepiona, daje jej jakie czucie ulgi, powiedziała, że tak będzie po 12 dniach, bo tyle mniej więcej trzeba odczekać, aby był jakiś efekt. - Pełny oddech będzie po 17 stycznia, kiedy dostanę drugą dawkę - wyjaśniła.

Koronawirus w Polsce. Pierwsze szczepienia

W całej Polsce trwają pierwsze szczepienia na koronawirusa.

Wszystkie zaszczepione osoby zostały poddane kilkunastominutowej obserwacji. Dr Agnieszka Szarowska wyjaśniła, że "po każdym nowym preparacie mogą wystąpić reakcje alergiczne, wstrząs anafilaktyczny, w związku z tym przez 15 minut trzeba przebywać w lokalu pod opieką personelu".
Pierwszym zaszczepionym przeciwko COVID -19 został w Gorzowie Wlkp. chirurg prof. Jerzy Sieńko. Ramię wystawił o godz. 12 – poinformowała rzecznik prasowy gorzowskiego szpitala Agnieszka Wiśniewska. Lech Muszyński PAP
W niedzielę ma być tam zaszczepionych łącznie 35 osób. Pierwszą był dr Wojciech Charytoniuk, szef oddziału intensywnej terapii białostockiego szpitala MSWiA. Tuż po iniekcji mówił, że właściwie nic nie poczuł. "Czuję się tak, jak i przed szczepieniem - bardzo dobrze" - mówił na gorąco.
Naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska jest pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą na COVID-19. "Nie bolało!" – zapewniła w niedzielę zaraz po tym, kiedy igłę z jej ramienia wyjął dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy.
Szef oddziału intensywnej terapii szpitala MSWiA w Białymstoku jest pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko Covid-19 w województwie podlaskim. To w tej placówce - jako w pierwszej w regionie - w niedzielę przed południem ruszyły szczepienia personelu medycznego. Na razie trafiło tam 75 dawek szczepionki. Artur Reszko PAP

Pierwsza dostawa szczepionek

Pierwsza dostawa szczepionek dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w piątek. Transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19, w tym właśnie w CSK MSWiA.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

---------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij! 

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem! 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?