Zaczynają się szczepienia osób z grupy zero, które nie przyjęły jeszcze żadnej dawki

Dzisiaj ruszają szczepienia osób z grupy zero, które nie przyjęły dotychczas żadnej szczepionki. Będzie do tego wykorzystywany preparat firmy AstraZeneca. Pierwsza dawka powinna być przyjęta do 21 marca.

Szczepienie preparatem AstraZeneca
Szczepienie preparatem AstraZenecaAFP

Szczepienia grupy zero w Polsce rozpoczęły się w szpitalach węzłowych 27 grudnia. Pacjenci przyjmowali dwudawkową szczepionkę Comirnaty wyprodukowaną przez Pfizer/BioNTech.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał w piątek, że zaszczepiono już ponad 80 proc. lekarzy - około 120 tysięcy - oraz ok. 150 tys. pielęgniarek.

Według zestawienia Naczelnej Izby Lekarskiej z lutego w Polsce jest 137,3 tys. lekarzy oraz 37,5 tys. lekarzy dentystów posiadających prawo wykonywania zawodu. Z kolei ze statystyki Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że na koniec 2020 roku w Polsce było zatrudnionych 230,4 tys. pielęgniarek i 28,2 tys. położnych.

Jak zapewnił w ubiegłym tygodniu szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk dzisiaj rozpoczną się dodatkowe szczepienia osób z grupy zero, które nie przyjęły jeszcze żadnej dawki szczepionki.

- Chcielibyśmy, żeby do 21 marca wszystkie osoby, które w grupie zero się znajdują, a jeszcze nie otrzymały szczepionki zostały zaszczepione. Wszystkie te osoby będą szczepione szczepionką firmy AstraZeneca - wytłumaczył.

Kto jest w grupie zero?

W świetle obowiązujących przepisów do grupy zero zakwalifikowano personel medyczny, również prowadzący praktykę prywatną, czyli lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, farmaceutów i techników farmaceutycznych zatrudnionych w aptekach, jak również personel niemedyczny. To pracownicy administracji i personel pomocniczy (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariusze czy stażyści) podmiotów leczniczych m.in. pracownicy księgowości w szpitalu, ale także pracownicy firmy współpracującej z placówką medyczną, np. dostawcy czy pracownicy ochrony.

W grupie zero znajdują się również opiekunowie ustawowi dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży w przypadku, gdy przewidywany pobyt tych dzieci w szpitalu jest dłuższy niż przyjęty czas uodpornienia osoby na zakażenie SARS-CoV-2 w przypadku podania szczepionki. Dodatkowo szczepieniu poddawani są nauczyciele akademiccy, jak również doktoranci i studenci kierunków medycznych, którzy uczestniczą w zajęciach z udziałem pacjentów lub mają kontakt z biologicznym materiałem zakaźnym. Ponadto pracownicy placówek opieki społecznej lub takie, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chory w myśl ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (art.67 i 69).

Dodatkowo w ramach etapu zero szczepieni mają być urzędowi lekarze weterynarii lub osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, które prowadzą kontrolę na fermach norek i zajmują się zwalczaniem występujących tam ognisk zakażenia SARS-CoV-2.

Kto jest szczepiony preparatem AstraZeneca?

Szczepionka AstraZeneca została dopuszczona na unijny rynek 29 stycznia. Jest podawana domięśniowo, w dwóch dawkach.

Z informacji zamieszczonych w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, jednak "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tego preparatu może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana sześć miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 st. C.

W Polsce tym preparatem szczepieni byli na początku nauczyciele poniżej 60 lat (grupa pierwsza). Następnie, zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze i nowymi wynikami badań naukowych, podniesiono ten wiek do 69 lat.

Równocześnie, od tego tygodnia, wydłużono czas pomiędzy dawkami. W przypadku AstryZeneki ma on wynieść 12 tygodni, czyli jest to maksymalny okres zalecany przez producenta.

Zgorzelski o problemach z dostawą szczepionek: Kiedy wszystko idzie dobrze, pierś do orderu wypina rządPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?