Szczepienia w szkołach. Ministerstwo: Ponad 48 tys. deklaracji od rodziców
Dyrektorzy zebrali od rodziców ponad 48,3 tys. deklaracji o chęci szczepienia dziecka przeciwko COVID-19 w ramach akcji organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło też blisko 1,5 tys. pracowników szkół, a także blisko 3,4 tys. członków rodzin uczniów - podało MEiN.
Od 1 września dyrektorzy szkół zbierają deklaracje od rodziców, którzy chcieliby, by ich dzieci były zaszczepione w punktach szczepień organizowanych przez szkoły. Towarzyszy temu akcja informacyjna w szkołach na temat szczepień skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że dyrektorzy szkół zebrali od rodziców uczniów uprawnionych do szczepienia przeciwko COVID-19 w sumie 48 303 deklaracje o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji szczepień organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło 1490 pracowników szkół, a także 3380 członków rodzin uczniów.
Podało, w całym kraju do 10 września br. z punktami szczepień nawiązało współpracę 10 626 szkół. Szczepienia na terenie szkoły odbędą się w 1398 placówkach. Dodatkowo ponad 9 tys. szkół (9067) zorganizuje szczepienia dla uczniów w populacyjnych punktach szczepień.
Średnia to 34,40 proc.
Resort edukacji i nauki poinformował także, że średnio w skali całego kraju zaszczepionych jest 34,40 proc. uczniów w wieku 12-18 lat. Dane procentowe dla poszczególnych roczników wyglądają następująco.
W wieku 12 lat zaszczepiło się obecnie 21,97 proc. dzieci. Najwięcej w województwie mazowieckim - 27,48 proc., a najmniej w województwie podkarpackim - 9,30 proc.
Uczniów w wieku 13 lat zaszczepionych jest obecnie 27,07 proc. Najwięcej w województwie mazowieckim - 33,48 proc, a najmniej na Podkarpaciu - 12,31 proc.
Odsetek zaszczepionych 14-latków wynosi 31,54 proc. Najwięcej na Mazowszu - 38,83 proc., najmniej w województwie podkarpackim - 14,86 proc.
Najmniej na Podkarpaciu
Wśród 15 latków odsetek zaszczepionych osób to 35,18 proc. Najwięcej w województwie mazowieckim - 42,11 proc. Najmniej w województwie podkarpackim - 18,25 proc.
16-latkowie to grupa uczniów, która zaszczepiła się w 40,20 proc. Najwięcej osób przyjęło szczepionkę na Mazowszu - 46,57 proc., a najmniej na Podkarpaciu - 23,64 proc.
Odsetek zaszczepionych 17-latków wynosi obecnie 43,14 proc. W województwie mazowieckim jest ich najwięcej, bo 49,19 proc., a w województwie podkarpackim najmniej - 27,43 proc.
Wśród 18-latków zaszczepiło się do tej pory 46,47 proc. uczniów, z czego najwięcej w województwie mazowieckim - 51,88 proc., a najmniej na Podkarpaciu - 33,03 proc.
Możliwe szczepienie w miejscu zamieszkania
Szczepienia, zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami będą mogły być prowadzone na terenie szkoły w specjalnie przygotowanym do tego punkcie lub w populacyjnym punkcie szczepień, z którym szkoła nawiąże współpracę i zorganizuje dzieciom wyjście do takiego punktu.
Dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania mogą być zorganizowane szczepienia przeciw COVID-19 w miejscu zamieszkania (w mobilnym punkcie szczepień).
"Zachęcamy do szczepień. Istotne jest, aby zaszczepili się wszyscy uprawnieni uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Im więcej osób będzie zaszczepionych, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną, a dzięki temu możliwa będzie stacjonarna praca szkół bez potrzeby wprowadzania ograniczeń" - wskazuje MEiN.
Szkoła może zorganizować dowóz
Już od czerwca br. rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Uczniowie są nadal szczepieni w punktach populacyjnych i powszechnych. A od tego tygodnia możliwe jest to w szkołach. Szkoła może zorganizować dowóz uczniów do punktu szczepień albo mobilna jednostka szczepień dojedzie do szkoły lub domu ucznia z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania.
Jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały materiały informacyjne: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Akcję informacyjną powtórzona została w drugiej połowie sierpnia.
W pierwszych dniach września w szkołach organizowano tydzień informacyjny dotyczący szczepień. Odbywały się lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Jak podaje MEiN, w sumie przeprowadzono spotkania z rodzicami w 13 804 szkołach w całym kraju. Nauczyciele przeprowadzili z uczniami zajęcia o tematyce zdrowotnej w ponad 15 007 szkół i placówek.