Śląskie: Alarmujące informacje z domów pomocy społecznej
2274 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono ostatniej doby w województwie śląskim – podało w sobotę (31 października) Ministerstwo Zdrowia. Ogniska zakażenia pojawiły się m.in. w 32 ze 106 zarejestrowanych w regionie domów pomocy społecznej i w stacjach sanepidu.
Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska poinformowała, że ogniska zidentyfikowano m.in. w domu opieki dla osób starszych w Imielinie, gdzie służby sanitarne wykryły 12 zakażeń, i w DPS-ie w Cieszynie, gdzie badania przesiewowe ujawniły 26 zachorowań wśród mieszkańców i 12 wśród pracowników, którzy odbywają już izolację w swoich domach.
Zachorowania pojawiły się także w DPS-ie w Chorzowie, w którym zakażonych jest 17 mieszkańców i 15 pracowników, i w DPS-ie Dom Nauczyciela w Bielsku-Białej, gdzie wykryto 21 zakażenia wśród pensjonariuszy.
Służby wojewody są w kontakcie z wszystkimi tymi placówkami, które zostały także zabezpieczone w środki ochrony dla personelu.
Zachorowania pojawiły się także w powiatowych stacjach sanitarnych. W Katowicach badania ujawniły dodatnie wyniki u 36 na 81 pracowników sanepidu, w Bielsku-Białej choruje połowa z setki kadry, w Tychach 16 osób na 99 wszystkich pracowników. W przyszłym tygodniu do pracy wróci powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna w Myszkowie, w której w zeszłym tygodniu także ujawniono ognisko. Jej zadania tymczasowo przejął sanepid w Zawierciu.
"To kwestia zdrowia i życia mieszkańców"
Wzrasta liczba łóżek covidowych w śląskich szpitalach. Wojewoda Jarosław Wieczorek spotkał się na wideokonferencji z prezydentami miast i ze starostami powiatów, które są organami prowadzącymi szpitale. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektorzy tych placówek. Wojewoda kolejny raz zwrócił się z prośbą o rzetelne raportowanie informacji na temat liczby wolnych miejsc dla zakażonych pacjentów.
- Od tego zależy, czy ratownicy medyczni będą wiedzieć, gdzie mogą przetransportować karetkami, do którego najbliższego szpitala pacjenta wymagającego pilnej pomocy lekarskiej. To kwestia zdrowia i życia mieszkańców. Niezbędne są tutaj współdziałanie i współpraca - tłumaczył wojewoda Wieczorek.
Zaapelował także o to, aby wszystkie szpitale w województwie stworzyły łóżka covidowe. Do uruchomienia takich przygotowują się Chorzów, Mysłowice i Tarnowskie Góry. Dzięki zaangażowaniu i ogromnej pracy dyrekcji szpitali i samorządów udało się zabezpieczyć 1946 miejsc dla mieszkańców, z czego 1536 jest już zajętych. W sobotę zawarto też umowę na użyczenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach na tymczasowy szpital.
Według sobotnich danych śląskiego sanepidu w woj. śląskim zakażenie koronawirusem potwierdzono u 47 754 mieszkańców. Zmarło 926 osób, wyzdrowiało 27 633 chorych.