Sejm uchwalił tarczę antykryzysową 3.0
Sejm uchwalił w czwartek (30 kwietnia) nowelizację tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu, zwiększenie ochrony pożyczkobiorców i wsparcie sektora drzewnego.
Za uchwaleniem ustawy wraz z poprawkami głosowało 233 posłów, przeciw było 212, a 11 parlamentarzystów się wstrzymało. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
72 poprawki
Przed przystąpieniem do głosowań, przewodniczący komisji finansów Henryk Kowalczyk powiedział posłom, że w trakcie drugiego czytania do projektu ustawy zgłoszono 72 poprawki. Komisja rozpatrzyła wszystkie i zarekomendowała przyjęcie kilku z nich, w większości autorstwa PiS.
Jedna z przyjętych poprawek, zaproponowana wspólnie przez PiS i Lewicę, dotyczy tego, by przesyłki pocztowe dla prokuratury oraz sądów były roznoszone przez listonoszy, a nie dostarczane w formie elektronicznej.
Izba przyjęła poprawkę zgłoszoną przez KO i Lewicę, która wykreśla z ustawy przepisy dotyczące Karty Nauczyciela.
Ograniczenie strat dla gospodarki
Według autorów ustawy, zawiera ona pakiet rozwiązań, które mają na celu m.in. ograniczenie potencjalnych strat dla polskiej gospodarki.
Ustawa zakłada rozwiązania, których zastosowanie będzie miało zarówno charakter doraźny (dostosowawczy do obecnej sytuacji pandemii), jak i długofalowy (pakiet dalszych uproszczeń i ułatwień mających na celu utrzymanie oraz możliwy wzrost inwestycji na etapie wychodzenia z etapu pandemii).
Co zakłada tarcza antykryzysowa 3.0?
Nowe przepisy zakładają m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu 900 mln zł na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców. Chodzi np. o zwiększenie inwestycji prowadzonych przez firmy.
W ustawie znalazły się również przepisy antylichwiarskie, które przewidują kary więzienia za np. żądanie od dłużnika zapłaty kosztów innych niż odsetki w kwocie przekraczającej co najmniej dwukrotnie maksymalną wysokość tych kosztów określoną w ustawie. Podobna zależność dotyczyć będzie także odsetek.