Premier ​Morawiecki: Grozi nam trzecia fala zachorowań

"Dzisiaj, po 300 dniach epidemii, możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności! Ta szansa pojawia się dzięki szczepionce" - napisał premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, wciąż grozi nam trzecia fala zachorowań. "Zróbmy wszystko, by się na nią jak najlepiej przygotować" - zaapelował szef rządu.

Premier Morawiecki
Premier Morawiecki Rafał OleksiewczReporter

"Wczoraj do Polski trafiła pierwsza partia 10 tys. dawek. Do końca roku trafi do nas kolejne 300 tys. dawek. Tempo dostaw będzie rosło z tygodnia na tydzień. 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia i wtedy ja też zgłoszę się na szczepienie - zgodnie z wyznaczoną kolejnością" - zapewnił premier Morawiecki.

Jak dodał, "musicie mieć Państwo świadomość, że Narodowy Program Szczepień na COVID-19 jest największą operacją logistyczną od dziesięcioleci". "Dzięki ostatnim miesiącom wytężonej pracy rządu i wszystkich służb jesteśmy na nią bardzo dobrze przygotowani i zdeterminowani, aby wreszcie wyzwolić się od epidemii" - podkreślił szef rządu, dodając, że całe zespoły najlepszych naukowców na świecie pracowały nad tą szczepionką. "Zapewnimy bezpłatne dawki dla każdego, kto tego zechce. Reszta zależy od Państwa" - wskazał.

Zwrócił przy tym uwagę, że musimy liczyć się z tym, że za dwa-trzy tygodnie może wzrosnąć liczba zakażeń. "Grozi nam trzecia fala zachorowań. Zróbmy wszystko, by się na nią jak najlepiej przygotować. Pamiętajmy, że wirus działa z opóźnionym zapłonem. Mam nadzieję, że to będzie ostatni moment, gdy koronawirus zagrozi naszemu społeczeństwu" - ocenił.

Podziękował także całej służbie zdrowia i innym służbom mundurowym, zwłaszcza Wojska Obrony Terytorialnej, za nieustanne wsparcie w walce o zdrowie Polaków i za ratunek dla naszych rodaków w Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach. "Za kilka dni początek Nowego Roku. To może być dobry rok dla Polski, dużo lepszy, niż mijający. Zrobimy wszystko, żeby tak się stało. Żeby ten czas wyrzeczeń w końcu przeminął. Nasz los jest wyłącznie w naszych rękach" - podsumował premier.

Pierwsza dostawa szczepionek dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w piątek. Transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą była naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. - Nie bolało! - zapewniła zaraz po tym, kiedy igłę z jej ramienia wyjął dr Artur Zaczyński.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Koronawirus w Polsce. Pierwsze szczepienia

W całej Polsce trwają pierwsze szczepienia na koronawirusa.

Wszystkie zaszczepione osoby zostały poddane kilkunastominutowej obserwacji. Dr Agnieszka Szarowska wyjaśniła, że "po każdym nowym preparacie mogą wystąpić reakcje alergiczne, wstrząs anafilaktyczny, w związku z tym przez 15 minut trzeba przebywać w lokalu pod opieką personelu".
Pierwszym zaszczepionym przeciwko COVID -19 został w Gorzowie Wlkp. chirurg prof. Jerzy Sieńko. Ramię wystawił o godz. 12 – poinformowała rzecznik prasowy gorzowskiego szpitala Agnieszka Wiśniewska. Lech Muszyński PAP
W niedzielę ma być tam zaszczepionych łącznie 35 osób. Pierwszą był dr Wojciech Charytoniuk, szef oddziału intensywnej terapii białostockiego szpitala MSWiA. Tuż po iniekcji mówił, że właściwie nic nie poczuł. "Czuję się tak, jak i przed szczepieniem - bardzo dobrze" - mówił na gorąco.
Naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska jest pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą na COVID-19. "Nie bolało!" – zapewniła w niedzielę zaraz po tym, kiedy igłę z jej ramienia wyjął dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy.
Szef oddziału intensywnej terapii szpitala MSWiA w Białymstoku jest pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko Covid-19 w województwie podlaskim. To w tej placówce - jako w pierwszej w regionie - w niedzielę przed południem ruszyły szczepienia personelu medycznego. Na razie trafiło tam 75 dawek szczepionki. Artur Reszko PAP

---------------------------------------

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link: GRAM o duże pieniądze już teraz!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?