​Poczta Polska dostarczy 15 mln ulotek dotyczących koronawirusa

Aktualizacja

15 mln ulotek dotyczących koronawirusa dostarczy Poczta Polska do gospodarstw domowych w kraju - poinformowała w piątek spółka. Bezpłatne ulotki to element rządowej akcji informacyjnej dotyczącej postępowania w przypadku zetknięcia z wirusem.

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem, zdj. ilustracyjne
Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem, zdj. ilustracyjneROB ENGELAARPAP/EPA

Jak poinformowała Poczta Polska, ulotki trafią do skrzynek pocztowych w przyszłym tygodniu. Będą one zawierały informacje dotyczące zarówno postępowania w przypadku zetknięcia z chorobą, jak też pierwszych objawów, które mogą sugerować, że ktoś jest zarażony.

"Poczta Polska aktywnie włączyła się w rządowe działania związane z informowaniem Polaków o koronawirusie. Wiele razy sprawdziliśmy się jako partner państwa w realizacji kluczowych dla społeczeństwa programów i działań. Posiadamy największą w kraju infrastrukturę, dzięki której docieramy do wszystkich gospodarstw domowych, zlokalizowanych nawet w najdalszych zakątach naszego państwa. Jako jedyna instytucja w Polsce możemy zapewnić sprawną i szybką dystrybucję rządowych ulotek dotyczących koronawirusa" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Poczty Polskiej, Przemysław Sypniewski.

Dodatkowo pięć mln ulotek będzie rozdawanych klientom. We wszystkich placówkach zostanie również rozwieszone 15 tys. plakatów informacyjnych.

Informacje na stacjach i w bankach

Oprócz gospodarstw domowych, ulotki będą dostępne m.in. na stacjach paliw, w oddziałach banków oraz firmach ubezpieczeniowych. W akcję informacyjną włączyły się zarówno największe spółki państwowe, jak też wiele mniejszych firm. W sumie przygotowano 25 mln ulotek.

Poczta Polska posiada największą sieć placówek na wsiach oraz w małych miastach, obecnie blisko 5,3 tys. placówek znajduje się w miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców. W całym kraju spółka ma 7,5 tys. placówek.

Koronawirus pod mikroskopem

Naukowcy prowadzą intensywne badania nad koronawirusem z Wuhanu. Staranne przeanalizowanie go z pomocą wszelkich dostępnych metod naukowych ma pomóc w powstrzymaniu epidemii. Przy okazji badań naukowcy zrobili wirusowi nowe zdjęcia pod mikroskopem.

Do środy potwierdzono około 93 tys. przypadków zakażeń koronawirusem w ponad 60 krajach świata, a ponad 3,2 tys. zakażonych zmarło - w zdecydowanej większości w Chinach. W Europie najwięcej, bo 79 zgonów i 2263 infekcji, stwierdzono we Włoszech. NIAIDAgencja FORUM
Trójwymiarowy model cząsteczki koronawirusa. NIAIDAgencja FORUM
U zdecydowanej większości choroba przebiega dość łagodnie, czasami może nawet nie dawać objawów. Covid-19 stwarza największe zagrożenie dla osób starszych oraz schorowanych, cierpiących na przewlekłe choroby. NIAIDAgencja FORUM
Koronawirus. Zdjęcie wykonane z pomocą transmisyjnego mikrografu elektronowego. NIAIDAgencja FORUM
Koronawirus, który wykryto w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. NIAIDAgencja FORUM
Cząsteczki koronawirusa zobrazowane w Zintegrowanym Ośrodku Badawczym NIAID w Stanach Zjednoczonych. NIAIDAgencja FORUM

Nowy koronawirus

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych, ale eksperci oceniają, że dane te mogą być zawyżone, bo wielu osobom z lekkim przebiegiem najpewniej nie wykonano badań laboratoryjnych, gdyż mogli się nie zgłosić do lekarzy.

Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta.

Mycie rąk, mycie biurek, zachowanie w publicznej toalecie, maseczki - szef NRL o ochronie przed koronawirusem RMF FMRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?