Nowy skuteczny lek na COVID-19? Zielone światło we Włoszech
Jest zielone światło dla badań klinicznych na ludziach nad raloksyfenem, generycznym lekiem na osteoporozę, który według naukowców może być również skutecznym lekiem na COVID-19. Decyzję w tej sprawie podjął we wtorek (27 października) główny włoski organ regulacyjny ds. leków.
Lek został zidentyfikowany przez naukowców jako potencjalna terapia COVID-19 dzięki superkomputerom badającym cząsteczki pod kątem właściwości chemicznych, które mogą hamować wirusa.
Andrea Beccari z konsorcjum badawczego Excalate4Cov powiedział, cytowany przez Reutera, że naukowcy mają nadzieję, iż raloksyfen zablokuje replikację wirusa w komórkach, a tym samym spowolni postęp choroby.
- Hamuje replikację wirusa, zapobiegając w ten sposób pogorszeniu się stanu pacjentów z łagodnymi objawami, a także zmniejsza zakaźność, ograniczając obciążenie wirusem - powiedział Marco Allegretti, szef działu badań w spółce Dompe Farmaceutici, cytowany przez Reutera.
W czerwcu finansowane ze środków UE konsorcjum Exscalate4CoV ogłosiło, że raloksyfen może być skutecznym sposobem leczenia pacjentów z COVID-19 z łagodnymi objawami zakażenia. Konsorcjum korzysta ze wspieranej przez UE platformy superkomputerowej, jednej z najpotężniejszych na świecie, do sprawdzania potencjalnego wpływu znanych cząsteczek na strukturę genomową koronawirusa.
- Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy nauki. Od stycznia zmobilizowaliśmy wszystkie nasze wysiłki, aby wesprzeć podmioty zajmujące się badaniami i innowacjami w swoich dziedzinach, aby znaleźć rozwiązania i powstrzymać wirusa. Właśnie dlatego przekazaliśmy Exscalate4CoV 3 miliony euro na sfinansowanie ich badań i cieszę się z obiecujących wyników, jakie osiągnęli - powiedziała w czerwcu Marija Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji i badań.
Z Brukseli Łukasz Osiński