NFZ zaleca ograniczenie bądź zawieszenie świadczeń wykonywanych planowo
Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Jak poinformowano, działanie to ma być podyktowane koniecznością zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia.

"Ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii" - informuje NFZ w wydanym w poniedziałek komunikacie.
Jak podano, zalecenie dotyczy głównie wszystkich planowanych pobytów w szpitalach w celu: przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności: endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, a także dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii histerektomii - z powodów innych niż onkologiczne.
"Jednocześnie wskazujemy, że w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki" - informuje NFZ.
W szpitalach przybywa pacjentów z COVID-19
W Polsce trwa trzecia fala pandemii. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z powodu koronawirusa zmarły 32 osoby, a 6170 uzyskało pozytywny wynik testu.
W sumie liczba zakażonych wzrosła w Polsce do 1 801 083 osób, a liczba zgonów - do 45 317. W ubiegły poniedziałek odnotowano 4786 przypadków, a zatem wzrost jest wyraźny - o prawie 1400 osób.Rosną też liczby hospitalizowanych pacjentów. Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa obecnie 17 337 chorych, w tym 1838 jest pod respiratorami. Dla porównania tydzień temu, 1 marca, w szpitalach przebywało 14 929 pacjentów. Dwa tygodnie temu, resort zdrowia informował z kolei, że hospitalizowanych było 12 868 osób.