Koronawirus. Trzech pracowników Tramwajów Warszawskich zakażonych
U trzech pracowników wydzielonego zakładu zajmującego się remontami infrastruktury Tramwajów Warszawskich wykryto koronawirusa. Żaden z nich nie miał styczności z pasażerami ani nie wykonywał pracy związanej z tramwajami - poinformował w środę (10 czerwca) rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz.

Jak przekazał rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich, informacja o trzech pracownikach zakażonych koronawirusem dotarła do Pełnomocnika ds. walki z koronawirusem pracującego w Tramwajach Warszawskich w niedzielę. "W nocy z niedzieli na poniedziałek odbyła się dezynfekcja wszystkich pomieszczeń, w których mogli przebywać zarażeni pracownicy. Dokonano też dezynfekcji pojazdów technicznych i innych urządzeń" - podkreślił Dutkiewicz.
"Wszyscy pozostali pracownicy mający styczność z zarażonymi pozostają w domu na kwarantannie pod kontrolą sanepidu. Niezależnie od tego, większość pracowników zakładu otrzymała możliwość pracy w domu. Chodzi oczywiście o tych, których charakter pracy na to pozwala" - tłumaczył.
Podał również, że zakażeni pracownicy są pod opieką lekarską i epidemiologiczną.
Wskazał, że o zakażeniu trzech pracowników poinformowani zostali wszyscy pracownicy w poniedziałek poprzez system alarmowy sms. "Pracownicy zostali także powiadomieni o konieczności przestrzegania rygorów sanitarnych" - powiedział dodając, że dotychczas nie stwierdzono przypadków zakażeń, w którejkolwiek z czterech zajezdni zajmujących się przygotowaniem i eksploatacją tramwajów, którymi jeżdżą pasażerowie.
Dezynfekcja codziennie
"Tramwaje dezynfekowane są codziennie, przez siedem dni w tygodniu, po każdym zjeździe wagonu do zajezdni. Oznacza to, że jeden pojazd może przejść dezynfekcję częściej niż raz na dobę. Dezynfekujemy profilaktycznie też pomieszczenia w zajezdniach, które są najczęściej używane - szatnie, dyspozytornie" - wyjawił.
Przekazał także, że dezynfekcja w tramwajach odbywa się zwłaszcza w miejscach, w których dochodzi do styku rąk pasażera z pojazdem, tj. poręczy, gumowych uchwytów, biletomatów, kasowników, przycisków otwierania drzwi. "Dodatkowo tym samym sposobem dezynfekowana jest kabina motorniczego" - powiedział.
"W przypadku otrzymania zgłoszenia lub podejrzenia, że w tramwaju mogła przebywać osoba z COVID-19 tramwaj jest awaryjnie holowany z miasta i wykonywana jest w nim dodatkowa dezynfekcja metodą zamgławiania" - zaznaczył podkreślając, że każdego dnia w Tramwajach Warszawskich pracują 72 osoby bezpośrednio zaangażowane do dezynfekcji wagonów.
Jako pierwszy informację o zakażonych pracownikach Tramwajów Warszawskich podał portal tvnwarszawa.pl.