Reklama

Reklama

Tam, gdzie historia zatacza koło

7 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci o Holocauście. O tym okrutnym czasie pamiętamy dzięki jego świadkom, publikacjom, ale także filmom czy miejscom, jakie powstały na znak pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. Jednym z takich miejsc jest muzeum utworzone w dawnej Fabryce Schindlera w Krakowie.

Historia pierwszej Małopolskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych "Rekord" sięga 1937 roku, kiedy to została założona przez Żydów. Natomiast w 1939 roku przejął ją Oskar Schindler, który to został jej powiernikiem. Schindler rozbudował fabrykę i zrobił z niej prężnie działające przedsiębiorstwo. Na początku większość siły roboczej stanowili Polacy, z czasem jednak zatrudnienie znajdowali głównie Żydzi. Kiedy pod koniec 1944 roku Niemcy zaczęli masowo eksterminować Żydów, Schindler wraz ze swoim księgowym stworzyli tzw "Listę Schindlera", na której znalazło się ponad 1100 Żydów. Dzięki temu dokumentowi był w stanie przewieźć ich wszystkich do nowej fabryki w Brünnlitz w czeskich Sudetach, a co za tym idzie uratować setki istnień ludzkich.

Kontrowersje wokół Listy Schindlera

Reklama

Autentyczność listy podważa jednak ostatnio historyk David Crowe - autor biografii Schindlera. Twierdzi on, że listy tak naprawdę nie było, gdyż w czasie, w którym ona powstawała, Schindler przebywał w więzieniu, a akcją ratowania Żydów dowodzili zupełnie inni ludzie. Wysuwa wniosek, że istniało dziewięć oddzielnych wykazów z nazwiskami osób, a w jedną listę połączył je skorumpowany żydowski członek tajnej policji.

Hipotezę Davida Crowe'a popiera inny specjalista od badania życia Oskara Schindlera - doktor Ernst Asmus. Przekonuje on, że z całą pewnością lista nie została stworzona przez samego Schindlera.

Doniesieniom tym stanowczo zaprzecza jednak Thomas Keneally, który życie i działalność Oskara Schindlera opisał w powieści "Schindler's Ark", na podstawie której powstał później wyreżyserowany przez Stevena Spielberga film "Lista Schindlera", nagrodzony siedmioma Oscarami.

Fabryka Schindlera dzisiaj

Dziś w Fabryce Schindlera przy ul. Lipowej 4 w Krakowie mieści się muzeum. Zobaczymy tu rekonstrukcje autentycznych przestrzeni miejskich. Muzeum posiada 45 sal ekspozycyjnych, których interaktywność i nowoczesność czyni to miejsce bardzo atrakcyjnym dla zwiedzających. Wędrując przez wybrukowane ulice, można wstąpić do fotografa, zajrzeć do tramwajów z tamtych czasów lub w ciemnej uliczce obserwować łapankę. Przemieszczając się przez ciasny labirynt getta, poczujemy dreszcze przechodzące po całym ciele. Wszystko to sprawia duże wrażanie na widzach, którym wydaje się, że zostali przeniesieni w czasie.

Muzeum zostało uroczyście otwarte 10 czerwca 2010 roku, a wciąż odwiedza je ok. 800 osób dziennie. Przyjeżdżają tu wycieczki z całego świata, by uhonorować pamięć tych okrutnych wydarzeń.

W Krakowie organizowane są też specjalne wycieczki "Śladami Oskara Schindlera". Podczas nich zobaczymy nie tylko wspomnianą już fabrykę, ale także poznamy historię Żydów w Krakowie, zobaczymy Plac Bohaterów Getta, podwórko Schindlera, dawny żydowski Kazimierz czy teren obozu w Płaszowie.

Marzena Hadała

Dowiedz się więcej na temat: Kraków | muzeum | tych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje