Reklama

Reklama

Rysunki w Altamirze starsze niż myślano

Rysunki koni i bizonów, które zdobią słynną, hiszpańską Jaskinię Altamirę powstawały na przestrzeni 22 tysięcy lat - wynika z badań uniwersytetów w Kraju Basków, Barcelonie i Bristolu. Naukowcy nie wykluczają, że autorami najstarszych rysunków był człowiek neandertalski.

Odkrywcy Altamiry, pod koniec XIX wieku, zapewniali, że znalezione tam rysunki nie mają żadnej wartości historycznej. Sto lat później, po przeprowadzeniu próby węglowej C-14, naukowcy doszli do wniosku, że wyobrażenia zwierząt powstały przed około 15 tysiącami lat.

Teraz po dokonaniu tzw. prób uranowych, czyli zbadaniu wieku minerałów, którymi obrosły rysunki, datę użytkowania jaskini przesunięto o kolejnych 20 tysięcy lat.

"Ta sztuka pochodzi sprzed około 36 tysięcy lat. Nie możemy odrzucić hipotezy, że jej autorem był człowiek neandertalski" - twierdzi profesor Joao Zihao, kierujący wydziałem prehistorii na uniwersytecie w Barcelonie.

Oznacza to, że rysunki z Altamiry są drugimi, najstarszymi znalezionymi na Ziemi. 4 tysiące lat więcej mają tylko wyobrażenia dłoni i zwierząt widniejące na ścianach Jaskini Zamkowej (Cueva de Castillo) w Kantabrii na północy Hiszpanii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje