Reklama

Reklama

Nie żyje Zdeněk Škarvada, legendarny czeski pilot

W Czechach zmarł w wieku 95 lat legendarny pilot, uczestnik Bitwy o Anglię, generał Zdeněk Škarvada. Po inwazji Niemiec na Czechosłowację w marcu roku 1939 wraz kilkoma kolegami pilotami uciekł do Polski i trafił do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Dęblinie.

Zdeněk Škarvada po wybuchu II wojny światowej brał udział w lotach rozpoznawczych nad Polską. Został internowany przez Armię Czerwoną.

Reklama

Po zwolnieniu przedostał się przez Odessę, Stambuł, Port Said i Bombaj do Wielkiej Brytanii, gdzie został pilotem 310 Dywizjonu RAF. Uczestniczył w walkach nad kanałem La Manche oraz w operacji wojsk koalicji antyhitlerowskiej w Normandii.

Po wojnie należał do grupy pilotów organizujących siły powietrzne Czechosłowacji. Był instruktorem w Wojskowej Akademii Lotniczej w Hradcu Kralove.
W roku 1950 padł ofiarą komunistycznych czystek.

W stopniu kapitana wyrzucono go z wojska. Zmuszono go do pracy w jednej z ostrawskich kopalń. W czasach Praskiej Wiosny został rehabilitowany. Na stopień generała mianował go prezydent Vaclav Havel. Pogrzeb Zdenka Škarvady odbędzie się za dwa tygodnie. Uczestniczyć w nim będzie delegacja polskiego Dowództwa Sił Powietrznych.

Dowiedz się więcej na temat: Zdeněk Škarvada | Czechy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama