Reklama

Reklama

Mija 71 lat od wyzwolenia KL Ravensbrück

​Mija 71 lat od wyzwolenia KL Ravensbrück. Największy obóz koncentracyjny dla kobiet na terenach III Rzeszy został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej 30 kwietnia 1945 roku. Na jego terenie znajdowało się wtedy zaledwie około 3 tysięcy wycieńczonych więźniarek.

Stanisława Osiczko-Śledziejowska wspomina, że wyjście z obozu nie dla wszystkich oznaczało wolność. Była więźniarka, która doświadczyła eksperymentów pseudo-medycznych wspomina, że żołnierze Armii Czerwonej dopuszczali się gwałtów na kobietach z obozu, a jedna z jej przyjaciółek została prze nich zamordowana.

Wanda Rosiewicz wspomina, że trudno mówić o wyzwoleniu przez czerwonoarmistów, ponieważ "w dzień zachowywali się w miarę, ale w nocy trzeba było uciekać przed nimi, gdzie pieprz rośnie".

- Wiele kobiet, zanim obóz został wyzwolony, zostało wypędzonych na tak zwane marsze śmierci - wspomina Krystyna Zając. Jak mówi, przez kilka dni szły w kolumnie bez jedzenia i picia, z krótkimi przerwami, a z głodu jadły nawet trawę. Po drodze widziały zamordowanych więźniów, leżących na poboczu, którzy wycieńczeni padali i byli dobijani przez Niemców.

Reklama

"Byłam tak wyczerpana, że prosiłam Boga o śmierć"

 - Wyzwolone, wycieńczone kobiety często nawet nie miały siły cieszyć się z wolności - wspomina Krystyna Kosmahl. Była więźniarka mówi, że po kilku dniach szła wręcz "na czworaka", a kiedy dowiedziała się, że jest wolna, było jej wszystko jedno,  bo z wyczerpania "prosiła Boga o śmierć".

Wiele kobiet było ewakuowanych z fabryk, gdzie pracowały przymusowo i były kierowane z obozu Ravensbrück. To szczęście miała Maria Bogusz. Z fabryki przywieziono ją do Ravensbrück, tam zabrano jej numer i wraz z innymi więźniarkami wsadzono do pociągu, który dojechał do Dani. Później promem trafiła do Malmoe, gdzie pomyślała, że jest wolna i "narodziła się ponownie".

Przez niemiecki obóz Ravensbrück przeszło ponad 130 tysięcy kobiet, w tym ponad 40 tysięcy Polek. Większość została tam zamordowana.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama