Reklama

Reklama

Konstytucja 3 maja. Co to za dokument i dlaczego był tak ważny?

Święto narodowe 3 maja ma dla Polaków niezwykle ważne znaczenie, ponieważ to właśnie w tym dniu podpisana została pierwsza polska konstytucja. Przypominamy więc najważniejsze informacje na jej temat. Wyjaśniamy, na czym polega znaczenie Konstytucji 3 maja, a także kto i kiedy ją napisał. Czy cokolwiek zmieniła? Okazuje się, że ten dokument miał ogromny wpływ na życie naszych przodków.

Majówka 2022 kończy się 3 maja i dla większości Polaków jest - a przynajmniej powinien być - to jeden z najważniejszych dni w roku, ponieważ to właśnie wtedy obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętniające podpisanie pierwszej polskiej konstytucji. 

Reklama

Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku) spisaną ustawą rządową regulującą ustrój prawny państwa i z tego też powodu była nie lada ewenementem. Dokument ten miał ogromne znaczenie z punktu widzenia dalszych reform, które zaszły w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przypominamy więc najważniejsze założenia Konstytucji 3 Maja.

Kto napisał Konstytucję 3 Maja?

Autorem Konstytucji 3 maja, która została uchwalona przez Sejm i podpisana przez ówczesnego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1791 roku w Sali Senatorskiej Zamku Warszawskiegobył m.in. sam król.

Za tekst ustawy byli odpowiedzialni również m.in. Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Stanisław Staszic oraz Adam Stanisław Krasiński. Dokument zatwierdzony po siedmiogodzinnych obradach przez Sejm Czteroletni określili oni jako "ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny"

Najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja miała być ratunkiem dla kraju przed planowanymi rozbiorami i chociaż obowiązywała tylko przez rok, zanim została obalona przez armię rosyjską w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej, jej znaczenie było symboliczne. Dawała ona bowiem obywatelom naszej ojczyzny nadzieję na stworzenie lepszego, nowoczesnego państwa. 

Najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 maja to:

  • wprowadzenie trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą
  • ograniczenie przywilejów szlachty zagrodowej
  • potwierdzenie przywilejów mieszczańskich nadanych w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku, zgodnie z którym mieszczanie mieli zagwarantowane prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, a także zabierania głosu w sprawach dotyczących miast. 
  • zniesienie liberum veto, konfederacji
  • powołanie Rzeczypospolitej Polskiej na miejsce Rzeczypospolitej Obojga Narodów 
  • zastąpienie wolnej elekcji władzą dziedziczną
  • ustanowienie katolicyzmu religią panującą przy jednoczesnym zapewnieniu wolności wyznania

Uchwalenie Konstytucji 3 maja było dla Polaków niezwykle ważne, więc na pamiątkę tego wydarzenia świętowano. W czasach zaborów było to jednak zabronione. Dopiero w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej, 3 maja oficjalnie ustanowiono świętem narodowym. 

Niestety nie na długo, gdyż podczas II wojny światowej święto narodowe 3 maja zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa ponownie zezwoliła na huczne obchody, a 6 kwietnia 1990 roku dzień 3 maja ponownie ustanowiono świętem narodowym.

Gdzie znajduje się rękopis Konstytucji 3 Maja?


Oryginalny rękopis Konstytucji 3 maja początkowo przechowywano w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich w Wilanowie. W latach 70. XIX wieku przekazano go jednak do podkrakowskich Krzeszowic, a po wojnie w 1945 dokument wrócił do Warszawy, gdzie znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

Czy 3 maja jest dniem wolnym od pracy?

Tak. 3 maja jest dniem wolnym od pracy, co oznacza, że w tym dniu większość osób nie musi wykonywać obowiązków zawodowych.

Czytaj również: 

Majówka 2022: 1 maja. Czy za Święto Pracy przysługuje dodatkowy dzień wolny? 

Majówka 2022: 2 maja. Czy Święto Flagi jest dniem wolnym od pracy?  

Majówka 2022: Czy pogoda na długi weekend majowy nas zaskoczy? 

Majówka 2022 nad morzem czy w górach? A może za granicą? 

Zobacz także:  

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy