Reklama

Reklama

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent uczci pamięć ofiar NKWD sprzed 76 lat. O godzinie 11:00 w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wraz z małżonką zasadzi Dąb Pamięci poświęcony Polakom zamordowanym w 1940 roku.

Po tej uroczystości, w Pałacu Prezydenckim rozpocznie się o godzinie 12:30 lekcja historii poświęcona Zbrodni Katyńskiej. Jednym z prowadzących zajęcia z młodzieżą będzie dyrektor Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Zawistowski, który tłumaczy, że podczas lekcji młodzież dowie się], jak wielką stratą dla Polski było wymordowanie z rozkazu Stalina około 22 tysięcy Polaków.

Przede wszystkich trzeba sobie uświadomić, że ta zbrodnia dotknęła cały naród, a z rąk sowietów zginęli nie tylko oficerowie Wojska Polskiego, ale także naukowcy, lekarze, urzędnicy, czyli elita II Rzeczpospolitej zamieszkująca głównie Kresy - tereny zajęte w 1939 roku przez Związek Radziecki.

Reklama

Zbrodnia katyńska oznaczała nie tylko śmierć 22 tys. osób


Andrzej Zawistowski przypomina, że Polacy zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach Związku Radzieckiego, ponieważ byli niebezpieczni dla okupantów - zarówno Niemców, jak i Rosjan. Zbrodnia katyńska była odpowiednikiem niemieckiej akcji AB, w której to Niemcy mordowali polskie elity. Sowieci wiedzieli, że dopóki będą żyli ludzie, którzy po zakończeniu wojny będą w stanie rozpocząć budowę wolnej Polski, to nie będą w stanie w pełni jej zniewolić.

Lekcję będzie również prowadziła Kamila Sachnowska z IPN, która podkreśla, że trzeba uświadomić wszystkim, kto należał do elity II Rzeczpospolitej i co oznaczało jej zniszczenie. Polacy powinni wiedzieć, że Polska w zbrodni katyńskiej straciła ludzi, których potencjał był nie do przecenienia, którzy bardzo wiele Polsce mogli dać. Poza tym - dodaje Kamila Sachnowska - zbrodnia katyńska oznaczała nie tylko śmierć 22 tysięcy osób, ale była tragedią dla ich rodzin, które nie wiedziały, co się stało i przez lata nie mogły głośno mówić, kto dokonał mordu.

Dzień Pamięci jest obchodzony w rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej przez radio niemieckie, 13 kwietnia 1943 roku. Wtedy to Berlin podał komunikat o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Polaków strzałem w tył głowy mordowali funkcjonariusze NKWD. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy