Reklama

Reklama

Wyłudzono pieniądze "na blika"

Dwie mieszkanki Lubina (Dolnośląskie) straciły łącznie 3,5 tys. zł po tym, jak oszust wyłudził od nich pieniądze za pomocą aplikacji "Blik". Metoda na tzw. blika to nowa forma oszustwa - ostrzegają policjanci i apelują o ostrożność.

Rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Lubinie Sylwia Serafin poinformowała, że w Lubinie dwie mieszkanki tego miasta zostały oszukane metodą na tzw. blika.

"Sprawca wykradł dane do konta na profilu społecznościowym jednej ze znajomych mieszkanki Lubina, a następnie za pomocą komunikatora w wiadomości poprosił pokrzywdzoną o dokonanie dwóch przelewów po 1000 zł każdy za pomocą aplikacji 'Blik'" - relacjonowała Serafin. W taki sam sposób 1,5 tys. zł straciła inna mieszkanka Lubina.

Reklama

Policja apeluje o ostrożność, wskazując, że to nowa metoda, którą posługują się oszuści wyłudzający pieniądze. Kradną w internecie "tożsamość osoby". Następnie podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie, proszą jej znajomych o podanie hasła "Blik". "Dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność lub proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez internet, obiecując zwrot środków finansowych następnego dnia" - tłumaczyła Serafin.

Policja wskazuje, że uważne i ostrożne korzystanie z urządzeń z dostępem do internetu może zapobiec oszustwu. Należy pamiętać o pilnowaniu haseł dostępowych, o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania czy o nieotwieraniu maili od nieznanych nadawców.

Policja wskazuję, że oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła - zwraca uwagę policja.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje