Reklama

Reklama

Wrocław. Śmierć 25-letniego Ukraińca w izbie wytrzeźwień. Policjant zwolniony ze służby

Z pracą w policji pożegnał się funkcjonariusz, który interweniował we wrocławskiej izbie wytrzeźwień wobec Dmytra Nikiforenki z Ukrainy. 25-latek miał być bity, traktowany gazem, a także duszony przez kilku mundurowych. Młody mężczyzna zmarł po interwencji. Zdaniem wojewódzkiego komendanta wyrzucony policjant "sprzeniewierzył się rocie ślubowania".

30 lipca 2021 r. po godz. 22:30, wrocławscy policjanci otrzymali zgłoszenie z prośbą o pomoc od pracowników pogotowia ratunkowego, którzy udzielali pomocy medycznej mężczyźnie znajdującemu się przy jednym z przystanków MPK.

Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna jest pijany i agresywny. Z uwagi na stan, w którym się znajdował i brak przeciwwskazań medycznych, podjęto decyzję o jego umieszczeniu we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Został on przewieziony przez funkcjonariuszy i przekazany pracownikom WROPON.

Na izbie wytrzeźwień zjawiła się też policja. Po jej interwencji 25-letni obywatel Ukrainy Dmytro Nikiforenko zmarł. "Gazeta Wyborcza" ustaliła, że mężczyzna był spryskiwany gazem, bity pałką i duszony przez kilku policjantów, czego dowodem jest nagranie z monitoringu.

Reklama

Policjant zwolniony. "Wątpliwości co do wymogów"

W piątek jeden z policjantów biorących udział w tej interwencji został zwolniony ze służby. Taką decyzję podjął wrocławski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Wesołowski. "Zwolnienie nastąpiło w trybie określonym w art. 41 ust. 2 pkt 5 Ustawy o Policji, tj. gdy wymaga tego ważny interes służby" - wyjaśniono.

Nadinsp. Wesołowski uznał, że "zachodzą wątpliwości dotyczące spełniania przez funkcjonariusza ustawowych wymogów". Stwierdził też, iż zwolniony policjant sprzeniewierzył się rocie ślubowania. 

Jak stwierdziła wrocławska policja, wobec dwóch innych funkcjonariuszy, którzy interweniowali w izbie wytrzeźwień, trwają postępowania dyscyplinarne. Ponadto jeszcze jeden policjant mierzy się z "procedurą administracyjną", której skutkiem będzie wydalenie z policji. 

Mundurowi, wobec których prowadzone są wewnętrzne postępowania, są zawieszeni w służbowych czynnościach. "Niezależnie od powyższego Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi śledztwo w przedmiotowej sprawie" - dodała wrocławska komenda wojewódzka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama