Reklama

Sąd ws. Sebastiana K.: Wzięliśmy pod uwagę informację ze szpitala

Sąd, zwalniając ze szpitala psychiatrycznego Sebastiana K., który podpalił biuro poselskie Beaty Kempy, wziął pod uwagę informację ze szpitala i opinie biegłych, nałożył też obowiązek leczenia mężczyzny w poradni zdrowia psychicznego - powiedział rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu Marek Poteralski.

TVP Info podało we wtorek, że Sebastian K., który w 2017 r. podpalił biuro poselskie Beaty Kempy, został zwolniony przez sąd z zamkniętego zakładu psychiatrycznego.

Rzecznik Sądu Okręgowe we Wrocławiu podkreślił na wtorkowym briefingu prasowym, że sąd zastosował środek zabezpieczający wobec Sebastiana K. polegający na obowiązkowym leczeniu w poradni zdrowia psychicznego.

"Wydając rozstrzygnięcie, sąd wziął pod uwagę informację ze szpitala, a jednocześnie opinie biegłych, z których to dokumentów wynika, że prawdopodobieństwo popełnienia przez Sebastiana K. czynu zabronionego o znacznej szkodliwości społecznej nie jest wysokie. A jednocześnie z dokumentów tych wynika, że może leczyć się w poradni zdrowia psychicznego i to należycie zabezpieczy społeczeństwo przed popełnieniem przez niego czynów zabronionych" - powiedział rzecznik SO we Wrocławiu.

Reklama

Jak mówił, sąd uwzględnił również fakt, że podejrzany może liczyć na pomoc rodziny. Poteralski zaznaczył, że postanowienie sądu jest nieprawomocne i podlega zaskarżeniu.

Rzecznik pytany o to, czy w kontekście wydarzeń z Gdańska, gdzie w wyniku ataku nożownika zginął prezydent tego miasta Paweł Adamowicz, nie jest ryzykowne, żeby taka osoba wychodziła na wolność, odparł, że "nie możemy dzisiaj oceniać każdej osoby chorej przez pryzmat jednego zdarzenia w Gdańsku". "Każda osoba chora jest badana psychiatrycznie i indywidualnie do niej są stosowane odpowiednie środki zabezpieczające" - mówił sędzia.

Dodał, że po wydaniu postanowienia sądu prokuratura złożyła wniosek o wstrzymanie jego wykonania, jednak - jak mówił rzecznik - sąd tego wniosku nie uwzględnił i postanowienie podlega wykonaniu. "Mężczyzna opuści szpital niezwłocznie. Dokumentacja została wysłana do szpitala i dyrekcja zwolni go po otrzymaniu dokumentacji" - powiedział.

Poteralski poinformował też, że decyzję o tym, jak często mężczyzna będzie chodził do poradni zdrowia psychicznego, podejmie lekarz. "Z drugiej strony będzie trwało postępowanie wykonawcze i będzie to pod kontrolą sądu. Sąd liczy też na pomoc rodziny, która może pomóc zaopiekować się mężczyzną, a jednocześnie dopilnować, żeby się leczył" - tłumaczył sędzia.

Czyn o charakterze terrorystycznym

Do podpalenia biura poseł Beaty Kempy doszło w nocy z 11 na 12 grudnia 2017 r. w Sycowie. Na elewacji budynku pozostawiono napisy o treści: H-7102 21.21. CALIFOR UBER ALES NIE. Biuro znajduje się na parterze budynku mieszkalnego w centrum miasta, w pobliżu rynku. Podejrzany został zatrzymany w miejscu swego zamieszkania na terenie powiatu oleśnickiego.

40-letniemu Sebastianowi K. zarzucono sprowadzenie niebezpieczeństwa na życie i zdrowie wielu osób oraz mienie w wielkich rozmiarach, czyli o czyn o charakterze terrorystycznym. Jak podawała prokuratura, z wyjaśnień Sebastiana K. wynikało, że działał z powodu przynależności politycznej poseł Beaty Kempy do partii, która współtworzy koalicję rządową.

W czerwcu ub. roku wrocławski sąd na wniosek prokuratury umorzył postępowanie prowadzone przeciwko K. i zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy polegający na umieszczeniu go w zakładzie psychiatrycznym.

Prok. Tomasz Krzesiewicz z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu mówił wówczas, że środek zabezpieczający w postaci leczenia w zakładzie psychiatrycznym jest orzekany bezterminowo. "Co sześć miesięcy będzie zbierała się komisja złożona z lekarzy psychiatrów i psychologa, która będzie wydawała opinię na temat stanu zdrowia podejrzanego, czy jest on w takim stanie, że może opuścić szpital psychiatryczny, czy nadal powinien w nim przebywać" - powiedział prok. Krzesiewicz.

Jak mówił wówczas prokurator, podstawą umieszczenia K. w zakładzie psychiatrycznym jest nie tylko fakt sprawstwa czynów, które mu się zarzucało, ale też opinia biegłych, z której wynika, że jest on niebezpieczny dla społeczeństwa i może ponownie takie czyny popełnić.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy