Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Kluczowa godzina we Wrocławiu. Tłumy w centrum miasta

Pustek nie ma, wręcz przeciwnie - na kilka godzin przed nadejściem kulminacyjnej fali na Odrze w centrum Wrocławia ludzi nie brakuje. Wielu przygląda się podnoszącej się wciąż rzece, groźnie grzmiącej i pędzącej na jazach. Widziałem nawet siadających na nadbrzeżnych schodkach. Spokój jest jednak pozorny, bo miasto obwarowane jest workami z piaskiem i tymczasowymi wałami. Czy ta ochrona się przyda, pokaże noc.

Wrocław oczekuje kulminacyjnej fali. Ma ona nadejść w nocy ze środy na czwartek - najpewniej około 24:00
Wrocław oczekuje kulminacyjnej fali. Ma ona nadejść w nocy ze środy na czwartek - najpewniej około 24:00/Wiktor Kazanecki/INTERIA.PL

Mniej więcej 560 cm, zdaniem Wód Polskich, osiągnie fala powodziowa we Wrocławiu. Ma ona tam nadejść w nocy ze środy na czwartek. Prezydent miasta Jacek Sutryk szacował nawet, iż stanie się to około północy, lecz nikt nie potwierdzi na 100 proc., czy faktycznie będzie to ta pora, a może dwie godziny później.

Odra we Wrocławiu ma kilka ramion. Tak jedno z nich wyglądało na parę godzin przed spodziewanym nadejściem fali
Odra we Wrocławiu ma kilka ramion. Tak jedno z nich wyglądało na parę godzin przed spodziewanym nadejściem fali/Wiktor Kazanecki/INTERIA.PL

O 20:00 w Trestnie, czyli stacji pomiarowej leżącej około 10 km od Wrocławia, Odra notowała 574 cm. To o ponad 100 cm więcej niż wynosi stan alarmowy. Nieco dalej, w Oławie, odnotowano już jednak 743 cm, gdy poziom alarmowy wynosi tam 560 cm. W środowy wieczór poszedłem więc do centrum dolnośląskiej metropolii, aby sprawdzić, czy jej mieszkańcy przygotowują się na falę, a jeśli tak - w jaki sposób.

Odra znosi do Wrocławia wiele obiektów, które świadczą, że na Dolnym Śląsku trwa powódź
Odra znosi do Wrocławia wiele obiektów, które świadczą, że na Dolnym Śląsku trwa powódź/Wiktor Kazanecki/INTERIA.PL

Wrocław. Nadchodzi fala na Odrze. Nad rzeką niemało mieszkańców

W Interii opisywałem już, że pierwsze worki z piaskiem pojawiły się przy wrocławskich budynkach jeszcze we wtorek, a niewykluczone, iż część z nich położono nieco wcześniej. Dodatkowo niektóre firmy, obawiając się podtopienia swoich lokali, tymczasowo się zamknęły. Prowizorycznych zabezpieczeń przybywało w mieście z godziny na godzinę. Okazuje się, że niektórzy znaleźli też inne sposoby.

Wrocławskie południowe ramię Odry w środę wieczorem
Wrocławskie południowe ramię Odry w środę wieczorem/Wiktor Kazanecki/INTERIA.PL

Na przykład byłą siedzibę Telekomunikacji Polskiej na rogu Purkyniego oraz Janickiego chronią nie tylko worki. Piwniczne okna, wychodzące na pułapie chodnika, tymczasowo zaślepiono również dyktami. To zabytkowa nieruchomość, ale o swoją własność martwią się również właściciele budowli jeszcze nieoddanych do użytku. Worki zastawiają drzwi nieodległych, wykańczanych jeszcze apartamentów.

Zabezpieczenia na zabytkowym budynku TP S.A. we Wrocławiu
Zabezpieczenia na zabytkowym budynku TP S.A. we Wrocławiu/Wiktor Kazanecki/INTERIA.PL

A co nad samą Odrą? Absolutnie nie widać paniki, wręcz przeciwnie - przechodnie, których tam widziałem, z ciekawością przyglądali się pędzącemu, południowemu ramieniowi Odry, niosącemu coraz więcej konarów oraz innych sporych rozmiarów obiektów. Przepływając przez Jaz św. Macieja, woda szumiała i pieniła się jak oszalała.

Powódź 2024. Odra we Wrocławiu przybiera. Miasto jednak nie zamarło

Zniesione przez nurt nawet całe pnie, zahaczone o elementy infrastruktury, nie powodowały u "widzów" niepokoju. Być może wiedzą, że prowadzono solidarnościowe, niekiedy spontaniczne wysiłki, by ochronić Wrocław przed kolejną powodzią - więc teraz są spokojni, że scenariusz sprzed 27 lat się nie powtórzy.

Przechodnie nad Odrą w środę wieczorem. Po prawej widoczne konary zniesione przez rzekę
Przechodnie nad Odrą w środę wieczorem. Po prawej widoczne konary zniesione przez rzekę/Wiktor Kazanecki/INTERIA.PL

Nie zatrzymało się też restauracyjne życie - lokale położone nie przy samej rzece, ale oddalone od niej o kilkaset metrów działają w środę, jak zwykle. Przy Hali Targowej, położonej koło Odry, kłębiło się niemało osób, podobnie jak na innych odcinkach tamtejszych ulic Grodzkiej i Świętego Ducha

Powódź 2024. Poruszające zdjęcia z południa Polski

Zobacz galerię
+2

Względny spokój zakłócają jedynie przejeżdżające co jakiś czas radiowozy oraz pojazdy innych służb porządkowych, a także widok dziesiątek worków z piachem.

Antypowodziowe umocnienia we Wrocławiu
Antypowodziowe umocnienia we Wrocławiu/Wiktor Kazanecki/INTERIA.PL

Władze Wrocławia, wiedząc, iż woda plus prąd to śmiertelnie niebezpieczne połączenie, odłączyły zasilanie w niektórych miejscach - chociażby na odrzańskiej Wyspie Daliowej. Mimo ciemności pustek tam nie było, bo podniesiony stan rzeki ewidentnie przyciąga gapiów. Ba, niektórzy siedzieli nawet na schodkach przy Odrze, choć woda podmywała już zabezpieczające barierki.

Odra niecodziennie jest tak wysoka. Mimo to część osób siada dość blisko pędzącej wody
Odra niecodziennie jest tak wysoka. Mimo to część osób siada dość blisko pędzącej wody/Wiktor Kazanecki/INTERIA.PL

Powódź we Wrocławiu. IMGW: Może dojść do cofek na rzekach

W miejscu, gdzie tymczasowo ulokowałem się we Wrocławiu, pani z recepcji informowała zaniepokojoną klientkę, że hotel będzie funkcjonował tak długo, aż pod jego mury nie nadejdzie woda. A co potem? Tu już pewna nie była, uznając, że "to się zobaczy". Niepewni najbliższych godzin z pewnością są też mieszkający nad mniejszymi wrocławskimi rzekami: Bystrzycy, Oławie czy Ślęzy.

Bystrzyca na wrocławskich Stabłowicach; zdjęcie z wtorku, gdy stan tej rzeki był istotnie niższy
Bystrzyca na wrocławskich Stabłowicach; zdjęcie z wtorku, gdy stan tej rzeki był istotnie niższy/Wiktor Kazanecki/INTERIA.PL

Jak ostrzega IMGW, może tam dojść do cofek, gdy metropolia będzie zmagać się z falą na Odrze. - Cofka była naszym największym nieszczęściem w roku 1997. W jej przypadku ważne jest, żeby wały wytrzymały, dlatego je wzmacniamy - deklarował w środę Jacek Sutryk.

Z Wrocławia Wiktor Kazanecki, Interia

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Pospolite ruszenie w Oławie/INTERIA.PL
INTERIA.PL

Zobacz także