Reklama

Reklama

Żyrafy na liście zagrożonych gatunków. "Globalne wymieranie"

W czerwonej księdze gatunków zagrożonych wyginięciem znalazła się również żyrafa. Eksperci stwierdzili zastraszające kurczenie się populacji tego gatunku w ostatnich latach.

Przyczyną wymierania tego afrykańskiego ssaka z rodziny parzystokopytnych jest coraz mniejsza przestrzeń, na której może on swobodnie żyć. Jak poinformowała Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), populacja żyraf spadła w ciągu minionych 30 lat o 40 procent. Podczas, gdy w 1985 roku liczyła ona jeszcze 163 tys. zwierząt, w 2015 roku było ich już tylko 97 tysięcy.

Oprócz kurczących się powierzchni strefy afrykańskich sawann drugim ważnym powodem wymieralności żyraf jest także kłusownictwo. Nie bez znaczenia są również konflikty i niepokoje w południowej i wschodniej Afryce, gdzie zamieszkuje ten gatunek zwierząt.

Reklama

Wymieranie na ogromną skalę

Na konferencji ONZ dotyczącej ochrony gatunków w Cancun w Meksyku IUCN przedstawiła czerwoną księgę gatunków zagrożonych wygnięciem. Wynika z niej, że problem wymierania dotyka 11 procent z 740 niedawno odkrytych gatunków ptaków. Jak poinformowała szefowa IUCN Inger Andersen, wiele gatunków zdążyło wyginąć jeszcze na długo przed tym, nim zdołano je w ogóle opisać. A 13 nowo odkrytych gatunków ptaków przestało istnieć i znane są one wyłącznie ekspertom.

- Aktualnie mamy do czynienia z największym od epoki dinozaurów globalnym wymieraniem gatunków i powodem tego jest człowiek - stwierdził Eberhard Brandes z niemieckiego oddziału pozarządowej organizacji ekologicznej WWF. W jego opinii, przyrost ludności oraz wzrost zamożności społeczeństw nie mogą odbywać się kosztem naturalnych ekosystemów.

IUNC przebadał dotąd ponad 85 tys. gatunków zwierząt i roślin. Egzystencja 24 tys. gatunków jest obecnie poważnie zagrożona.

DPA / Aleksandra Jarecka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama