Reklama

Reklama

Za 30 lat na świecie będzie ponad miliard uchodźców

Według raportu Instytutu Ekonomii i Pokoju w Londynie, w 2050 roku ponad miliard ludzi będzie musiało opuścić swoje miejsce zamieszkania.

Intensywny wzrost liczby ludności w niestabilnych państwach, w połączeniu z problemami ekologicznymi, może zmusić masy ludzi do ucieczki ze swoich domów. Prognozuje to opublikowany w środę 9 września Ekologiczny Rejestr Zagrożeń (ETR). 

W większości chodzi o osoby, które będą się przemieszczać w granicach swoich krajów, jednak wpłynie to także na migracje między krajami.

Za największe zagrożenie eksperci uważają katastrofy naturalne, takie jak powodzie oraz niedostatek pożywienia i wody. Może to także prowadzić do kolejnych konfliktów zbrojnych, które również będą generować fale uchodźcze.

Reklama

Najbardziej zagrożone obszary

Najbardziej zagrożone regiony to w ocenie ekspertów Sahel w Afryce, południe kontynentu oraz Bliski Wschód od Syrii po Pakistan. 

Na tych obszarach może w połowie stulecia dojść do poważnych kryzysów wskutek intensywnego przyrostu liczby ludności i problemów z ekologią.

Nawet jeśli kraje uprzemysłowione nie są bezpośrednio zagrożone kryzysami, to wielki napływ migrantów będzie działał także na Europę i Amerykę Północną. Już kryzys uchodźczy w 2015 roku pokazał, że stosunkowo niewielka liczba migrantów może doprowadzić do politycznych i społecznych napięć w krajach przybycia.

Z raportu ONZ dotyczącego uchodźców wynika, że w 2019 roku swoje domy musiało opuścić około 79,5 miliona ludzi, czyli nieco ponad 1 procent ludności świata.

(KNA/sier)/Redakcja Polska Deutsche Welle


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy