Reklama

Reklama

Władimir Putin gratuluje Niemcom i przestrzega

Władimir Putin przestrzegł przed rosnącym dystansem pomiędzy Niemcami i Rosją. Z okazji 25-lecia zjednoczenia Niemiec prezydent Rosji wysłał do niemieckich władz list gratulacyjny i przypomniał o współpracy.

Z okazji 25 rocznicy zjednoczenia Niemiec prezydent Rosji wysłał do prezydenta Joachima Gaucka i kanclerz Angeli Merkel list z jubileuszowymi gratulacjami.

Jak podał niemiecki urząd prezydialny, Władimir Putin napisał w nim, że "jest bardzo ważne, aby wobec skomplikowanej sytuacji międzynarodowej nie dopuścić do oddalania się obydwu krajów". Rosyjski przywódca nie wymienił w tym kontekście konkretnie ani kryzysu na Ukrainie, ani też w Syrii. Zaapelował o wykorzystanie pozytywnego potencjału, jaki jego zdaniem wynika ze wspólnych relacji.

Zachować współpracę

Przez lata rozwijały się możliwości wzajemnej współpracy, napisał Putin w liście do władz państwa w Berlinie. Miał w nim wyrazić własne przeświadczenie, że istniejące możliwości współpracy pozostaną zachowane. "Zjednoczenie Niemiec ćwierć wieku temu zaznaczyło koniec zimnej wojny w Europie i rozpoczęło nowy rozdział w historii stosunków między obydwoma krajami", podkreślił Putin.

Reklama

Z powodu konfliktu na Ukrainie oraz aneksji Krymu przez Rosję relacje pomiędzy Berlinem i Moskwą stały się mocno napięte. Zachód zarzuca Putinowi m.in. wspieranie prorosyjskich rebeliantów w walkach we wschodniej Ukrainie. Rząd w Moskwie odrzuca te zarzuty.

Róża Romaniec (dpa, reuters) / Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama