Reklama

Reklama

Weber: Sankcjami niczego nie osiągniemy z Węgrami i Polską

Czy w przypadku objęcia stanowiska szefa Komisji Europejskiej Manfred Weber złagodzi politykę Brukseli wobec Warszawy i Budapesztu? Polityk CSU prezentuje się jako zdecydowany przeciwnik sankcji i stawia na dialog.

- Zarówno ja, jak i moja frakcja (Europejska Partia Ludowa - EPL) całkowicie popieramy działania podejmowane na płaszczyźnie europejskiej przeciwko Polsce, Węgrom i innym krajom. Jeżeli chcemy, by wartości, które są dla nas ważne, przenoszone były w świat, aby ten kontynent był kontynentem wartości, to musimy przestrzegać ich u siebie. Nie zaniedbamy tego - powiedział Manfred Weber w środę (05.09.2018) w wywiadzie dla wieczornego wydania wiadomości "Tagesthemen" w pierwszym programie telewizji publicznej ARD.

Reklama

Chadek z bawarskiej CSU ubiega się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej.

Dialog zamiast sankcji

- Podtrzymuję jednak (ocenę), że rządy w Polsce, na Węgrzech czy też nowy rząd włoski mają demokratyczną legitymację wyborców, zostały wybrane. Dlatego wykluczaniem czy sankcjami niczego nie osiągniemy - podkreślił polityk bawarskiej CSU.

- Musimy utrzymać jedność kontynentu w zglobalizowanym świecie, w którym Putin, Trump i inni są bardzo zainteresowani rozbiciem (Europy), brakiem jedności. W przeciwnym razie nie będziemy odgrywać żadnej roli w świecie - ostrzegł. - Jestem za jasnością w sprawie wartości, ale mówię także "tak" dla intensywnego dialogu, dla rozmawiania ze sobą - oświadczył Weber w wywiadzie dla ARD.

Porozmawiamy z Orbanem

Odpowiadając na zarzuty o pobłażliwość wobec Viktora Orbana, Weber powiedział, że także wobec premiera Węgier obowiązuje "prymat dialogu przed wyrzuceniem". - Mówię jasno: w Europejskiej Partii Ludowej dla nikogo nie ma taryfy ulgowej, jeżeli chodzi o prawa podstawowe. Jeżeli Viktor Orban próbuje zamknąć w Budapeszcie uniwersytety, to jest to niezgodne z zasadami naszej Partii Ludowej - wyjaśnił.

Weber zapowiedział, że w przyszłym tygodniu w Strasburgu odbędzie się dyskusja z Orbanem. - I ja, i cała frakcja będziemy mówić bez owijania w bawełnę - zapewnił polityk CSU.

Weber kieruje obecnie europarlamentarnym klubem EPL, do którego należą m.in. niemieckie CDU i CSU, polskie PO i PSL oraz węgierski FIDESZ. To najsilniejsze ugrupowanie w PE.

Niemiecki eurodeputowany ogłosił, że będzie ubiegał się o fotel po Jeanie-Claudzie Junckerze na czele unijnego "rządu", czyli Komisji Europejskiej. Kadencja Junckera kończy się jesienią 2019 r., a kluczowy wpływ na wyznaczenie jego następcy będą miały wybory do Parlamentu Europejskiego z maju przyszłego roku. EPL wyznaczy swego kandydata na szefa Komisji Europejskiej na listopadowym kongresie w Helsinkach.
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje