Reklama

Reklama

Von der Leyen: Polska akceptuje orzeczenia TSUE

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chwali Polskę i Węgry za to, że akceptują orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, chociaż czasami czynią to "zgrzytając zębami i zaciskając pięści w kieszeniach".

W wywiadzie dla najnowszego wydania niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" von der Leyen odrzuciła sugestię dziennikarzy, że Unia Europejska biernie przygląda się naruszaniu przez kraje członkowskie - takie jak mająca autokratyczne pomysły Polska i Węgry - podstawowych wartości, w tym wolności prasy czy badań naukowych.  

Komisja nie jest bierna

Reklama

"W żadnym wypadku nie przyglądamy się biernie, także w przypadku Polski i Węgier nasz przekaz jest jasny: praworządność jest jednym z podstawowych fundamentów Unii Europejskiej.  Gdy sprawy biegną w niepożądanym kierunku, robimy użytek z procedur, którymi dysponujemy. Na końcu tego procesu znajduje się orzeczenie TSUE" - powiedziała Ursula von der Leyen.

"Cenię u naszych krajów członkowskich to, że akceptują (wyroki), zgrzytając zębami i zaciskając pieści w kieszeniach, ale akceptują, gdy przemawia państwo prawa. To też jest powodem do dumy z Europy" - podkreśliła szefowa KE.

Unia dąży do kompromisów

Ursula von der Leyen wypowiedziała się przeciwko Europie wielu prędkości i pomijaniu części krajów, w tym Węgier Viktora Orbana. "Unia Europejska dlatego jest najbardziej różnorodnym i najbardziej atrakcyjnym miejscem do życia na kuli ziemskiej, ponieważ udaje się jej stworzyć wspólny mianownik dla różnych interesów i kulturowych nurtów" - wyjaśniła. Nasza droga - kontynuowała - polega na spieraniu się pozostając razem. "Europa stara się o uczciwy kompromis, podczas gdy w USA dominuje rynek, a w Chinach państwo" - dodała.

Pytana o postawę Polski w sprawie klimatu, von der Leyen podkreśliła, że Polska "będzie ewentualnie potrzebować więcej czasu, ale nie kwestionuje celu, jakim jest neutralność klimatyczna".

Jacek Lepiarz, polska redakcja "Deutsche Welle"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje