Reklama

Reklama

Ukradli figurki z szopek kościelnych. W jednym celu

Z szopek bożonarodzeniowych w kilkunastu niemieckich kościołach zniknęły figurki Mędrców ze Wschodu. Sprawcy zostawili list.

Figurki zniknęły z szopek bożonarodzeniowych w co najmniej piętnastu kościołach w Niemczech. W świątyniach m.in. w Berlinie, Bielefeldzie, Darmstadt, Kolonii, Frankfurcie, Fryburgu i Muenster zabrano potajemnie z szopek po dwóch z trzech króli.

Okazało się, że sprawcami jest grupa niemieckich artystów, która chce zwrócić uwagę na los uchodźców. Akcji nadali tytuł "Wykluczeni - Trzej Królowie u bram Europy". Można ją śledzić na Twitterze i Instagramie pod hasłem "@zwei_fehlen" (w tłumaczeniu "dwóch brakuje").

Przetrzymywani w obozach imigranckich

"Europejska polityka wykluczenia" uniemożliwiła dwóm królom "powitanie nowonarodzonego małego uchodźcy, Jezusa z Nazaretu" - mówi rzeczniczka akcji Rosa Frahm.

Reklama

"Jeden z króli utknął w obozie Moria na wyspie Lesbos, inny przetrzymywany jest w ośrodku detencyjnym w Deggendorfie. Jego prośba o powitanie Mesjasza prezentami została odrzucona jako bezzasadna. Aby skuteczniej egzekwować jego deportację, nie pozwolono mu opuszczać powiatu" - piszą inicjatorzy akcji w mediach społecznościowych.

Artyści chcą zwrócić uwagę na katastrofę humanitarną w obozach dla uchodźców na granicach zewnętrznych Europy i w samej Europie oraz na uwłaczające godności ludzkiej zakwaterowanie w ośrodkach detencyjnych. Wszystkie te obozy musiałyby zostać natychmiast zamknięte - postulują aktywiści. Uważają, że przebywający w nich imigranci musieliby zostać zakwaterowani w Niemczech i innych krajach UE.

Zostawili list

Parafie, z których zniknęły figurki Mędrców ze Wschodu, zareagowały pozytywnie na akcję. Przynajmniej znaczna większość z nich. - A tam, gdzie rozgorzała krytyka, natychmiast je zwróciliśmy - poinformował Thorsten Meinholdt, jeden z rzeczników akcji "Wykluczeni - Trzej Królowie u bram Europy".

We wszystkich kościołach aktywiści zostawili w szopce list, w którym wyjaśnili tło akcji. Obiecali zwrócić figurki po 6 stycznia.

Tego dnia w kościołach obchodzone jest święto Trzech Króli, zwane także Objawieniem Pańskim. Apostoł Mateusz pisze w swojej Ewangelii (w zależności od tłumaczenia) o "mędrcach ze Wschodu", "magach" czy "astrologach", którzy podążając za gwiazdozbiorem, udali się przez Jerozolimę do Betlejem, aby oddać pokłon nowonarodzonemu królowi Żydów.

Redakcja Polska Deutsche Welle 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy