Reklama

Reklama

Trybunał: Nie ma zwolnień z lekcji pływania dla muzułmanek

Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł, że lekcje pływania dla muzułmanek są obowiązkowe: w basenie mogą nosić burkini.

Jeżeli muzułmańskie uczennice z e względów religijnych chcą zwolnić się z lekcji pływania, można nakazać im noszenie w basenie burkini, kostiumu kąpielowego okrywającego całe ciało. W orzeczeniu wydanym w środę (7.12.2016) Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe oddalił skargę muzułmańskiej uczennicy z Frankfurtu n. Menem. Pochodząca z Maroka dziewczynka chciała w 2011 roku, jako uczennica piątej klasy gimnazjum zwolnić się z lekcji pływania.Jak twierdziła, zabraniają tego nakazy Koranu. Przyznała jednak, że 10 innych dziewczynek w jej szkole na lekcjach pływania nosi islamską wersję kostiumu kąpielowego ukrywającego całe ciało, tzw. burkini.

Reklama

Lecz jak twierdziła, jej rozumienie nakazów religijnych zabrania jej nie tylko obnażania ciała przed innymi, lecz także oglądania chłopców w krótkich kąpielówkach i z nagim torsem. Poza tym, jak tłumaczyła, w czasie lekcji pływania może dojść do nieumyślnego kontaktu cielesnego.

Zastrzegała przy tym, że może uczestniczyć w lekcjach pływania, jeżeli zajęcia nie byłyby koedukacyjne i wszystkie dziewczynki nosiłyby kostiumy kąpielowe a nie bikini.

Państwo ma obowiązek

Zarówno Haski Trybunał Administracyjny jak i Federalny Sąd Administracyjny wskazały w swoich wyrokach na ciążące na państwie zadanie edukacji, z którego wynika, że w takich przypadkach uczennicy można nakazać noszenie burkini. Każda inna decyzja byłaby niedopilnowaniem obowiązku uczęszczania na zajęcia szkolne.

Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę ws. rzekomej niezgodności tych wyroków z konstytucją jako niedopuszczalną. W orzeczeniu podkreślono, że uczennica w niedostatecznym stopniu zapoznała się z uzasadnieniem wyroków poprzednich instancji. Nie potrafiła wytłumaczyć, dlaczego burkini nie odpowiada nakazom islamskiego ubioru.

Uczennica nie wytłumaczyła także, dlaczego na widok skąpo ubranych mężczyzn i chłopców nie może po prostu odwrócić wzroku. Z tego względu jest niezrozumiałe, dlaczego uczennica miałaby zostać zwolniona z lekcji pływania, skoro była gotowa uczęszczać na regularne zajęcia sportowe, pomimo że także tam dopuszczalny jest skąpy ubiór i w czasie zajęć może dojść do cielesnego kontaktu z innymi osobami, stwierdzono w orzeczeniu.

epd/Małgorzata Matzke/Redakcja Polska Deutsche Welle 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy