Reklama

Reklama

Tajne służby: Wiele wskazuje na zamachy podczas Euro

Ostrzeżenie nadeszło jednocześnie od kilku tajnych służb: terroryści mogą przygotowywać zamachy podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Niemieckie tajne służby podkreślają, że nie ma konkretnych informacji, ale jest "wzmożony szum". Jak twierdzi niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji (BfV), mistrzostwami Euro 2016 we Francji coraz bardziej zaczynają interesować się ekstremistyczne organizacje, jak Państwo Islamskie (IS).

- Wiemy że IS ma na celowniku Euro - powiedział szef BfV Hans-Georg Maassen w rozmowie z "Rheinische Post".

- Obecnie nie ma jeszcze żadnych informacji o konkretnych planach terrorystów, ale odbieramy stosunkowo wysoki poziom szumów czyli większą liczbę wskazówek, że Państwo Islamskie, al-Kaida czy al-Nusra chcą dokonać zamachów przeciwko zachodnim celom - podkreśla Maassen

Reklama

Oprócz tego IS kieruje do islamistów w Europie więcej apeli o dokonywanie zamachów.

Internet służy wszystkim

Szef niemieckiego wywiadu przywiązuje dużą wagę do współpracy z innymi tajnymi służbami, jak NSA, ze względu na techniczne problemy w rozpoznaniu ewentualnych planów zamachów w zamkniętych grupach portali społecznościowych jak WhatsApp. W obecnej sytuacji nieodzowna jest współpraca z amerykańskimi służbami i innymi partnerami, podkreśla.

Także francuski wywiad donosił, że IS przygotowuje się do fali zamachów bombowych na tłumy kibiców podczas mistrzostw Europy. W przesłaniu na Twitterze IS wezwał swoich sympatyków, by w rytualnym miesiącu postu ramadanie, który wypada prawie równolegle z mistrzostwami, dokonywali zamachów na cele wojskowe i cywilne.

Reuters / Małgorzata Matzke/ Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama