Reklama

Reklama

Szlak św. Jakuba. Rekordowa liczba pielgrzymów

Coraz więcej pątników wędruje do grobu apostoła Jakuba w Santiago de Compostela. Po Rzymie i Jerozolimie jest to najbardziej popularny cel chrześcijańskich pielgrzymek.

Szlak św. Jakuba po raz kolejny pobił rekord liczby pielgrzymów. W 2019 r. do grobu apostoła Jakuba w Santiago de Compostela na północnym-zachodzie Hiszpanii przybyło ponad 347 tys. osób.

Popularność tego szlaku pielgrzymkowego rośnie nieprzerwanie od trzech lat. W 2017 r. liczba pielgrzymujących przekroczyła po raz pierwszy 300 tys. Rok później pątników było już ponad 327 tys. A jeszcze dziesięć lat temu, w 2009 r., do Santiago de Compostela pielgrzymowało niecałe 146 tys. osób. Piętnaście lat temu - zaledwie 94 tys.

Najwięcej pieszo

Ze statystyk wynika, że najwięcej pielgrzymów wybiera pieszą wędrówkę. O wiele mniej decyduje się na rower lub jazdę konno. Niewiele jest też osób, którzy pokonują szlak św. Jakuba na wózkach inwalidzkich. 

Reklama

Aby otrzymać specjalny dokument potwierdzający przejście szlaku, pątnicy muszą za pomocą pieczątek w legitymacji pielgrzyma potwierdzić, że przeszli pieszo co najmniej 100 ostatnich km lub przejechali na rowerze ostatnich 200 km.

Hiszpanie i kobiety górą

W ubiegłorocznych statystykach prowadzili - jak zresztą co roku - Hiszpanie. Z roku na rok rośnie jednak liczba cudzoziemców przemierzających tę trasę. Wśród obcokrajowców idących śladami apostoła Jakuba najwięcej jest Włochów (28 747) i Niemców (26 167). Nie brakuje też Portugalczyków, Amerykanów, Francuzów i Brytyjczyków.

Wśród pielgrzymujących przeważają kobiety (177 401). To one prowadziły w statystykach w najważniejszych miesiącach - od kwietnia do października.

Rekordowym miesiącem w ubiegłym roku był sierpień. Wtedy do Santiago de Compostela dotarło 62 814 osób. Znaczna część pielgrzymów wybrała główną trasę od Pirenejów, tzw. szlak francuski. Rośnie jednak liczba wędrujących od strony Portugalii.

2021 rokiem jubileuszowym

Wielu pielgrzymów rozczarowała renowacja katedry w Santiago de Compostela. Nawet tradycyjna msza dla nich musiała odbywać się w innym miejscu. Prace będą trwać aż do 2021 r., który ogłoszono "Jubileuszowym Rokiem Jakubowym". Dzieje się tak, gdy 25 lipca - dzień św. Jakuba - wypada w niedzielę.

W przyszłym roku oczekuje się kolejnego rekordu pątników.

Szlaki św. Jakuba to ogólnoeuropejska sieć dróg i ścieżek. Od IX wieku prowadzi ona pielgrzymujących z krajów bałtyckich przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję do grobu apostoła Jakuba. W średniowieczu dzienne etapy rozciągały się najczęściej od jednego świętego miejsca, w którym czczono relikwie, do następnego.

Grób apostoła, który jest patronem Hiszpanii i Galicji, stał się obok Rzymu i Jerozolimy jednym z trzech głównych celów chrześcijańskich pielgrzymek. Od 1982 r., gdy papież Jan Paweł II, a w 1987 r. Rada Europy wezwali do ożywienia szlaku św. Jakuba, przechodzi on prawdziwy renesans.

kna/dom, Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy