Reklama

Sondaże: Większość Niemców za kontrolami granicznymi

Według sondażu "Barometr polityczny" drugiego kanału niemieckiej telewizji publicznej ZDF połowa Niemców jest niezadowolona z polityki Angeli Merkel wobec uchodźców. Jeszcze większa grupa wątpi w ich udaną integrację.

W sondażu z grudnia 2015 roku 43 procent Niemców było pozytywnie nastawionych do integracji, a 50 procent mieszkańców RFN twierdziło, że integracja zakończy się niepowodzeniem.

Stosownie do tego większość mieszkańców Niemiec (58 procent) jest za ponownym wprowadzeniem w Europie kontroli granicznych, nawet gdyby ceną za to miały być utrudnienia w podróżowaniu i swobodnym przepływie towarów. W grupie tej znalazło się 51 procent zwolenników CDU/CSU i 49 procent zwolenników socjaldemokratów. Również 45 procent wyborców partii "Lewica" jest - według sondażu "Barometr polityczny" - za takim rozwiązaniem. Jednak najmocniej poparli je zwolennicy populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), bo aż w 90 procentach.

Reklama

Przeciwko wprowadzeniu kontroli granicznych opowiedziało się 39 procent niemieckiego społeczeństwa

Polityka migracyjna

Niemcy są też podzielni w ocenie polityki migracyjnej kanclerz Merkel. 50 procent ankietowanych jest z niej niezadowolonych, a 47 procent wystawia jej pozytywne świadectwo. Tym samym liczba krytyków szefowej niemieckiego rządu zmniejszyła się z 54 procent pod koniec stycznia b.r. o 4 procent.

Według barometru politycznego nastąpił też nieznaczny wzrost stopnia popularności Angeli Merkel. Na skali ocen od plus 5 do minus 5, ocena Merkel poprawiła się z 1,0 do 1,1 przez co kanclerz znalazła się na trzecim miejscu na liście 10 najważniejszych polityków. Prowadzi na niej szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier (SPD) z oceną 2,0 przed ministrem finansów Wolfgangiem Schäuble (CDU) z oceną 1,8.

FDP z szansą na powrót do Bundestagu

Według sondażu ZDF, gdyby w niedzielę (21.02.16) w RFN odbywały się wybory powszechne koalicja CDU/CSU straciłaby ponownie w porównaniu z końcem stycznia b.r. 1 punkt procentowy, osiągając 36 procent głosów. Jeden punkt straciłaby też AfD i miałaby za sobą10 procent elektoratu. Wzrost poparcia o 1 punkt procentowy odnotowała SPD. Chce na nią głosować 25 procent wyborców. Partia "Lewica" miałaby 9, a Zieloni 10 procent głosów. Liberalna FDP utrzymuje się na poziomie 5 procent iważnych głosów, co daje jej szansę powrotu do Bundestagu. Tym samym rządząca wielka koalicja CDU/CSU/SPD utrzymałaby swą przewagę.

Ankietę przeprowadzono od wtorku do czwartku (16-18.02.16) wśród 1289 osób uprawnionych do głosowania.

afp / Alexandra Jarecka / Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy