Reklama

Reklama

Sankcje USA wobec Rosji potępiane przez Niemcy

Sankcje zapowiadane przez Stany Zjednoczone nie podobają się niemieckim koncernom handlującym z Rosją. Największe obawy dotyczą gazociągu Nord Stream 2.

"Oprócz nowych sankcji w sprawie Skripala, których treści jeszcze nie znamy, Kongres USA pracuje nad czterema konkurującymi ze sobą projektami ustaw przewidującymi w różnej formie rozszerzenie sankcji wobec Rosji" - powiedział w piątek Wolfgang Buechele, prezes Komisji Wschodniej -Stowarzyszenia Europy Wschodniej Niemieckiego Biznesu (OAOEV).

"We wszystkich czterech projektach mowa jest o zastosowaniu amerykańskiego prawa do spraw dotyczących europejskiej gospodarki. Umożliwia to nałożenie kar na firmy uczestniczące w większych projektach z rosyjskimi partnerami w rodzaju Nord Stream i wywieranie presji na banki w celu rezygnacji z finansowania projektów z udziałem Rosji" - czytamy w oświadczeniu OAOEV.

Reklama

Wszystkie próby eksterytorialnego zastosowanie sankcji USA naruszają, zdaniem Buechelego, demokratyczne prawa suwerenne". "Dlatego musimy zdecydowanie przeciwstawić się takowym próbom, niezależnie od tego o jakie kraje chodzi" - zaznaczył prezes OAOEV.

Ufamy - oświadczył Buechele - że Unia Europejska i niemiecki rząd podtrzymają swoje prawne stanowisko, iż eksterytorialne stosowanie sankcji przez USA wobec firm mających siedziby poza Ameryką jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

Bruksela musi podjąć działania

Niemiecki przedsiębiorca wezwał Brukselę do zastosowanie podobnych środków zaradczych, jak w przypadku amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi. UE uruchomiła w lipcu tak zwany status blokujący, czyli przepisy mające chronić europejskie firmy przed amerykańskimi sankcjami wobec Iranu.

Stany Zjednoczone zapowiedziały w środę wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji. Decyzję w tej sprawie podjął sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Sankcje są odpowiedzią na próbę zabójstwa w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii. Na początku marca Siergiej i Julia Skripalowie zostali zatruci środkiem chemicznym nowiczok.

Amerykańskie sankcje uderzą w obronność

Sankcje mają wejść w życie w dwóch etapach. W pierwszym zostanie wprowadzony 22 sierpnia zakaz wydawania licencji na eksport do Rosji produktów mających związek z bezpieczeństwem narodowym, głównie z przemysłem zbrojeniowym, ale też z elektroniką i sprzętem lotniczym. Kolejne sankcje wejdą w życie za 90 dni i mogą oznaczać obniżenie rangi relacji dyplomatycznych, ograniczenie handlu z Rosją, a nawet zawieszenie lotów Aerofłotu do USA.

Buechele wezwał Stany Zjednoczone do respektowania niemieckich interesów w handlu z Rosją. Relacje handlowe Niemiec z Rosją są znacznie bardziej intensywne niż relacje amerykańsko-rosyjskie - podkreślił prezes OAOEV.

OAOEV reprezentuje interesy 350 firm i koncernów utrzymujących relacje handlowe z Rosją i innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej, a także Azji Środkowej i Południowego Kaukazu. Organizacja broni projektu gazociągu Nord Stream2, opowiada się za stopniowym znoszeniem sankcji wobec Rosji nałożonych na ten kraj po aneksji Krymu w 2014 roku.

Redakcja Polska Deutsche WelleReklama

Reklama

Reklama