Reklama

Reklama

Rząd Orbana musi przeprosić. Chodzi o uchodźców i Sorosa

W 2017 roku rząd Viktora Orbana rozesłał ankiety z nieprawdziwymi informacjami na temat uchodźców i George'a Sorosa. Teraz musi przeprosić i zapłacić.

Węgierski Sąd Najwyższy orzekł, że rząd Viktora Orbana musi publicznie przeprosić za "wprowadzające w błąd i fałszywe" przedstawienie faktów na temat organizacji pomagającej uchodźcom. Rząd zaszkodził reputacji Węgierskiego Komitetu Helsińskiego, rozsyłając w 2017 roku kontrowersyjną ankietę - orzekli sędziowie.

O wyroku poinformował Węgierski Komitet Helsiński.

Ankieta i "plan Sorosa"

Dwa lata temu rząd Orbana rozesłał drogą e-mailową kwestionariusze ankietowe do milionów węgierskich gospodarstw domowych, aby wyraziły swoją opinię na temat rzekomego "planu Sorosa", dotyczącego imigracji uchodźców do Europy.

Reklama

W ankiecie tej twierdzono, że pochodzący z Węgier amerykański miliarder, George Soros, promuje napływ imigrantów i manipuluje politykę uchodźczą.

Informowano także, że Komitet Helsiński, wspierany finansowo przez Sorosa, dokłada starań, by imigranci, którzy popadli w konflikt z prawem, byli karani łagodniej niż obywatele Węgier.

Nie tylko przeprosiny

Jak poinformowała organizacja, sąd nakazał rządowi opublikować w mediach i na stronie internetowej rządu przeprosiny pod adresem Komitetu.

Rząd musi ponadto zapłacić organizacji dwa miliony forintów (6000 euro) odszkodowania.

Rzecznik sądu potwierdził, że wyrok zapadł, nie podał jednak żadnych szczegółów.

Rząd Orbana, odpowiadając na pytanie agencji prasowej AFP, oświadczył, że akceptuje decyzję Sądu Najwyższego.

afp/dom

Redakcja Polska "Deutsche Welle"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy