Reklama

Reklama

Rok 2019 był drugim najcieplejszym rokiem w dziejach

Ubiegły rok okazał się drugim najcieplejszym rokiem od chwili stałego zapisywania pomiarów temperatury na świecie. W Europie był za to najgorętszym w jej historii.

Średnia temperatura w roku 2019 była tylko o 0,04 stopnia Celsjusza niższa od rekordowego pod tym względem roku 2016.

Jak podaje Program Obserwacji Ziemi Komisji Europejskiej "Copernicus", w roku 2019 temperatura była wyższa o 0,6 stopnia Celsjusza od średniej panującej w latach 1981-2010. W ciągu ubiegłych 5 lat temperatura na Ziemi była od 1,1 do 1,2 stopnia Celsjusza wyższa niż w epoce przedindustrialnej.

Najgorętszy rok dla Europy

W Europie rok ubiegły okazał się najgorętszy w jej historii. Specjaliści z programu "Copernicus" zwracają uwagę, że każda pora roku była w nim cieplejsza niż kiedykolwiek przedtem. Średnia temperatura w grudniu była na przykład wyższa o 3,2 stopnia Celsjusza od średniej w latach 1981-2010.

Reklama

"Rok 2019 był kolejnym, nadzwyczaj gorącym rokiem, w którym w wielu miesiącach odnotowano rekordowo wysokie temperatury" - powiedział Carlo Buontempo z programu "Copernicus".

Rekordowo wysokie okazało się także stężenie dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. "To bez wątpienia sygnał alarmowy" - uważa dyrektor Programu Obserwacji Ziemi Komisji Europejskiej, Jean-Noel Thepaut. Największy wzrost temperatury zaobserwowano na Alasce i w wielu częściach Arktyki. Bardzo gorąco było także w Europie Środkowo-Wschodniej, południowej Afryce i w nękanej pożarami lasów Australii.

Natomiast nieco chłodniej niż zwykle było w Kanadzie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy