Reklama

Reklama

​Rewolta przeciwko Merkel. 50 młodych gniewnych

Angela Merkel znana jest z tego, że rządzi spokojną ręką. Młodym chadekom to jednak nie wystarcza. Grupa "CDU2017" domaga się reform.

Grupa 50 młodych polityków z CDU szczebla federalnego i krajowego domaga się od szefowej ich partii, przewodzącej koalicji rządowej Angeli Merkel ofensywnego kursu reform.

Najwyższy czas na reformy

Reklama

- Za reformy trzeba się brać, kiedy ma się jeszcze na to siłę, twierdzi inicjator grupy "CDU2017", chadecki poseł do Bundestagu i ekspert w dziedzinie opieki zdrowotnej, 34-letni Jens Spahn. - Musimy się bardziej wysilać, jeżeli chcemy pozostać lokomotywą gospodarki w Europie. Niestety obecne sukcesy wywołują u nas raczej ospałość niż mobilizują kreatywność - krytykował.

W niedzielę (12.10) juniorzy z kręgów chadecji dyskutowali w Berlinie z profesorem ekonomii z Duesseldorfu Justusem Haucapem o tym, jaki kurs w polityce gospodarczej powinna obrać CDU, aby odnieść sukces w wyborach powszechnych w 2017 roku. Grupa "CDU2017" domaga się od Angeli Merkel "Agendy 2020" czyli przeprowadzenia reform wspierających gospodarkę.

Grupa młodych polityków, która powstała po wyborach 2013 roku, ma na myśli pakiet reform na wzór reform socjalnych "Agenda 2010", przeforsowanych przez socjaldemokratycznego kanclerza Gerharda Schroedera.

Wspierać startupy!

Prof. Haucap, który od 2008 do 2012 r. był szefem doradczej komisji ekspertów służących rządowi i władzom federalnym radą w dziedzinie m.in. prawa konkurencji i przepisów antykartelowych, jak najbardziej popiera postulaty młodych chadeków.

- Trzeba mówić o tym, jak upiec większy placek, a nie tylko, jak go najlepiej podzielić - stwierdził ekonomista na spotkaniu w Berlinie.

- Potrzebny jest nam renesans polityki wsparcia i ofert oraz nowa kultura zakładania firm z pozytywnym wizerunkiem przedsiębiorstw - postulował.

Mike Mohring (43 lata), szef klubu parlamentarnego CDU w landtagu Turyngii twierdzi, że trzeba ułatwić zadanie wszystkim, którzy na swoich barkach niosą niemiecką gospodarkę. Jako odpowiednie narzędzia wymienia on likwidację ukrytych podwyżek podatków, redukcję biurokracji dla średniego biznesu i konsekwentne wspieranie startupów. - Inaczej Niemcy znajdą się szybciej na szarym końcu, niż wszystkim się zdaje - powiedział.

Żeby było co dzielić

Steffen Bilger (35 lat), przewodniczący Grupy Młodych w klubie parlamentarnym CDU (polityków poniżej 40. roku życia - przyp. red.) zaznaczył, że ostatnie, dość pesymistyczne prognozy gospodarcze "muszą stać się ostrzeżeniem, że wzrost gospodarczy wcale nie jest samoistny i wieczny. Po wprowadzeniu ustawowych płac minimalnych i lepszych emerytur dla matek, trzeba teraz porozmawiać o tym, skąd wziąć te pieniądze, bo dzielić można tylko to, co się wcześniej wypracowało, upominał.

Jens Spahn postuluje, by do "Agendy 2020" włączyć cały szereg elementów, jak system punktowy dla imigrantów, aktywne budowanie gospodarki cyfrowej, konsekwentną konsolidację budżetu i inwestycje w infrastrukturę, w miejsce nowych świadczeń socjalnych.

Spahn jest kandydatem chadeckiej młodzieżówki Junge Union (JU) do prezydium partii CDU. Na konwencie chadeków w grudniu br. w Kolonii może dojść do pojedynku z jego konkurentem do tego stanowiska, ministrem zdrowia Hermannem Groehe - obydwaj pochodzą z Nadrenii Północnej-Westfalii. JU liczy 117 tys. członków.

dpa / Małgorzata Matzke Polska Redakcja Deutsche Welle


Dowiedz się więcej na temat: Angela Merkel | CDU | Niemcy | rewolta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje