Reklama

Reklama

Przywrócić kontrole na granicy z Polską? Brandenburczycy podzieleni

Ponad 40 proc. Brandenburczyków chce przywrócenia kontroli granicznych z Polską - wynika z sondażu Infratest dimap. 51 proc. ankietowanych jest przeciwnych takiemu pomysłowi. Jednak tylko 12 proc. przyznało, że po otwarciu granicy nie doznało z tego powodu żadnego uszczerbku.

Mieszkańcy Brandenburgii są podzieleni w kwestii przywrócenia kontroli na granicy z Polską. Aż 42 proc. mieszkańców tego kraju związkowego chciałaby powrotu stałych kontroli granicznych - wykazał reprezentatywny sondaż instytutu badania opinii publicznej Infratest dimap, zlecony przez rozgłośnię RBB. Jednocześnie tylko 12 proc. ankietowanych przyznało, że po przystąpieniu Polski do strefy Schengen i otwarciu granicy było w jakiś sposób osobiście poszkodowanych. Dwie trzecie ankietowanych stwierdziło, że nie odczuło żadnych zmian.

Osobiste korzyści z otwarcia granicy

51 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko wprowadzeniu stałych kontroli granicznych. Nie odnotowano przy tym znaczącej różnicy w opinii w zależności od tego czy ankietowani mieszkali przy samej granicą, czy nieco głębiej w Brandenburgii.

Reklama

Inaczej jednak wypowiadali się na temat osobistych korzyści odniesionych po zniesieniu przed 10 laty kontroli granicznych. Jedna trzecia mieszkańców regionu przygranicznego (33 proc.) stwierdziła, że odniosła osobiste korzyści. W pozostałej części Brandenburgii deklarowało to już tylko 17 proc. respondentów.

Zwolennicy AfD za przywróceniem kontroli

W sondażu zapytano także o sympatie polityczne. Okazało się, że przywrócenie kontroli granicznych popierają w większości zwolennicy skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Największy odsetek zwolenników kontroli granicznych jest wśród mieszkańców z niższym wykształceniem (48 proc.).

Na potrzeby sondażu Infratest dimap skontaktował się telefonicznie z tysiącem losowo wybranych mieszkańców Brandenburgii uprawnionych do głosowania.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne