Reklama

Reklama

Program przesiedleń UE. Niemcy przyjmą 10 tys. dodatkowych uchodźców

Jak podaje Komisja Europejska, w ramach programu przesiedlania osób wymagających szczególnej ochrony Niemcy przyjmą ponad 10 tys. uchodźców z Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu.

W ramach programu przesiedlania osób wymagających szczególnej ochrony Niemcy przyjmą ponad 10 tys. uchodźców z Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu - poinformował unijny komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Avramopoulos w rozmowie z gazetami grupy medialnej Funke. Odpowiednie pismo w tej sprawie z obietnicą przyjęcia uchodźców wpłynęło w bieżącym tygodniu z Berlina.

Ponieważ inne kraje członkowskie UE zadeklarowały już przyjęcie ponad 40 tys. osób w ramach programu przesiedleń, cel tego programu został osiągnięty i zostanie nawet przekroczony - zaznaczył komisarz Avramopoulos, podkreślając, że niemiecki rząd "znów stanął na wysokości zadania pod względem międzynarodowej solidarności".

Reklama

Program przesiedleń KE wdrożyła latem ubiegłego roku, aby otworzyć uchodźcom wymagającym szczególnej ochrony bezpośrednią i bezpieczną drogę do Europy. Do jesieni 2019 tą drogą przesiedlonych ma zostać co najmniej 50 tys. uchodźców przede wszystkim z Afryki Płn.

Na wsparcie tego programu w krajach przyjmujących uchodźców UE przeznaczyła pół miliarda euro.

Bruksela broni Schengen

W czwartek (19 kwietnia) komisarz Avramopoulos składa wizytę w Berlinie, gdzie spotka się m.in. z niemieckim ministrem spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem (CSU).

Bruksela naciska na Berlin, by Niemcy wkrótce zniosły kontrole graniczne wprowadzone w kulminacyjnym momencie kryzysu imigracyjnego. Avramopoulos zaznaczył, że nie zgodzi się, żeby takie kontrole obowiązywały na stałe.

Niemcy niedawno zapowiedziały, że kontrole na granicy z Austrią przedłużone zostaną o sześć miesięcy poza wyznaczony pierwotnie termin w maju. Komisja Europejska opowiada się natomiast za ich jak najszybszym zniesieniem.

Małgorzata Matzke (afp), Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy