Reklama

Reklama

Prasa o nagrodzie dla Piątka: Wolność prasy zagrożona

Lipska Nagroda przyznawana była dotychczas prześladowanym dziennikarzom z krajów pozaeuropejskich – Turcji, Iranu, Indii czy Afganistanu. W tym roku do tego grona dołączył dziennikarz z Polski.

Jeżeli przyjąć, że laureaci Lipskiej Nagrody na Rzecz Wolności i Demokracji są miernikiem stanu demokracji w Europie, to przesłanie (tegorocznej nagrody) jest jednoznaczne: ataki (na wolność prasy) są coraz bliżej" - pisze Juergen Kleindienst w opublikowanej w internetowym wydaniu "Leipziger Volkszeitung" (LVZ) relacji z Lipska.

Jak tłumaczy autor, podczas gdy w minionych trzech latach przyznawaną przez Lipską Fundację Mediów i Kasę Oszczędnościową Sparkasse nagrodę dostawali dziennikarze i pisarze z Turcji, to obecnie wyróżnienie przypadło dziennikarzowi śledczemu z kraju UE - Polski, Tomaszowi Piątkowi.

Reklama

Kleindienst przypomina, że w zeszłym roku Piątek otrzymał nagrodę organizacji "Reporterzy bez Granic". Podkreśla, że jego książka "Macierewicz i jego tajemnica" była bestsellerem i rozeszła się w 250 tys. egzemplarzy. Wdrożone przez prokuraturę postępowanie przeciwko autorowi zostało umorzone.

Ambasador protestuje

LVZ zwraca uwagę na protest wystosowany do Fundacji Mediów przez ambasadora Polski w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego. "Szczególnie kontrowersyjny jest w tym przypadku fakt, że finansowana z publicznych niemieckich pieniędzy nagroda służy krytyce polskiego rządu i kwestionuje demokrację w Polsce" - napisał szef polskiej placówki dyplomatycznej.

Ambasador zwrócił uwagę, że wyróżnienie przypadło dziennikarzowi, któremu "udowodniono kłamstwa".  Wybór laureata oraz uzasadnienie tej decyzji szkodzą dobrym stosunkom polsko-niemieckim - napisał Przyłębski.

Gest solidarności

Prezes Fundacji Mediów Harald Langenfeld powiedział, że nagroda dla Piątka jest gestem solidarności. "Stoimy po stronie naszych przyjaciół w Polsce, którzy walczą o prawo do nieograniczonego dostępu do informacji, o wolność i niezależność prasy" - powiedział.

LVZ przytacza też fragmenty laudacji wygłoszonej przez Bartosza T. Wielińskiego z "Gazety Wyborczej". "Polska jest polem bitwy, na którym narodowo-konserwatywny rząd walczy przeciwko otwartemu społeczeństwu, państwu prawa  i niezależnym dziennikarzom" - powiedział szef działu zagranicznego "Gazety Wyborczej". 

Jak podkreśla autor, Piątek nie dał się zastraszyć. W druku jest jego kolejna książka o byłym ministrze obrony Antonim Macierewiczu. Poświęcona jest jego działalności w czasach komunistycznych.

Lipska Nagroda Mediów przyznawana jest od 2001 r. dziennikarzom, którzy w szczególny sposób walczą o wolność mediów i niezależne dziennikarstwo. W ubiegłym roku nagrodę tę otrzymali niemiecko-tureccy dziennikarze Denis Yücel i Asti Erdogan. Nagroda jest dotowana sumą 30 tys. euro.

Redakcja Polska "Deutsche Welle"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama