Reklama

Reklama

Poważny problem Niemiec. "Próba wytrzymałości"

Niemiecko-syryjska ekspertka Lamya Kaddor piętnuje nastawienie uchodźców wobec kobiet. Jej zdaniem, tylko w przypadku najmłodszych jest szansa na poprawę - pisze "Deutsche Welle".

Zjawisko braku akceptacji równouprawnienia kobiet u nowo przybyłych do Niemiec imigrantów jest w opinii publicystki i wykładowczyni islamu Lamyi Kaddor szeroko rozpowszechnione. Jak powiedziała dziennikowi "Schwäbischen Zeitung", jest to wielkim problemem. Politycy oraz społeczeństwo muszą odpowiednio wcześnie domagać się od uchodźców przestrzegania obowiązujących w Niemczech wartości i nie wolno iść przy tym na żadne ustępstwa.

- Nie wiem, czy uda nam się w ten sposób przekonać imigrantów do zmiany swojego stosunku do kobiet. Jednakże naszym celem musi być przynajmniej nakłonienie ich do zaakceptowania tego, co jest dla naszego społeczeństwa ważne - zaznaczyła ekspertka. Jednocześnie domaga się ona, jako minimum, także tolerancji wobec osób o odmiennych orientacjach seksualnych.

Reklama

Zmienić wizerunek kobiet

Zdaniem Lamya Kaddor, nie wystarczą kursy językowe i integracyjne, by uchodźców o wrogim nastawieniu do kobiet przekonać do równouprawnienia płci. W tym celu potrzebna jest szeroko zakrojona profilaktyka w szkołach oraz w systemie kształcenia dla dorosłych. Właśnie w przypadku młodych migrantów istnieje jeszcze szansa na zmianę obrazu kobiety.

Ekspertka ds. islamu twierdziła już wcześniej w swoich publicznych wystąpieniach, że traktowanie pochodzenia oraz religii, jako podstawy tożsamości, jest przestarzałe. W swoim wystąpieniu jako prelegentka i ekspertka w RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), należącym do grupy medialnej Madsack w Hanowerze, oświadczyła, że "przekonanie, że w XXI wieku w Europie można mówić o jasno zdefiniowanych grupach etnicznych jest oszukiwaniem samych siebie".

Po jej publicznych wystąpieniach Kaddor otrzymała pogróżki. Grożono jej śmiercią.

Lamya Kaddor urodziła się w 1978 roku w rodzinie syryjskich uchodźców w Ahlen w Westfalii. Jest specjalistką od islamskiej pedagogiki religii, ekspertką ds. islamu oraz przewodniczącą organizacji określającej się mianem liberalno-Islamskiej. W 2011 roku otrzymała od rządu Niemiec medal za zaangażowanie na rzecz integracji. We wrześniu 2016 ukazała się jej książka zatytułowana: "Próba wytrzymałości. Jak strach przed obcymi zagraża demokracji".

KNA / Alexandra Jarecka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje