Polsko-niemiecki okrągły stół. Bez konkretnych rezultatów
Po czteroletniej przerwie w Berlinie doszło w środę do spotkania polsko-niemieckiego okrągłego stołu. Uczestniczyli w nim reprezentanci obu rządów oraz przedstawiciele Polonii w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce.
Uczestnicy spotkania uzgodnili, że kolejny okrągły stół odbędzie się w listopadzie. Do tego czasu władze niemieckie mają omówić sporne sprawy z Polonią, a władze polskie mają przeprowadzić podobne konsultacje z przedstawicielami mniejszości niemieckiej.
- Duch spotkania był dobry, ale konkretnych rezultatów na razie nie widać. Zobaczymy, co będzie dalej - powiedział Deutsche Welle po zakończeniu obrad Aleksander Zając, dyrektor Biura Polonii w Berlinie.
Pragnący zachować anonimowość uczestnik spotkania powiedział natomiast, że "atmosfera obrad była napięta, a spotkanie źle przygotowane".
Po spotkaniu nie wydano żadnego komunikatu, nie odbyła się też konferencja prasowa.
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk zapowiadał podczas wcześniejszej wizyty w Berlinie, że tematem rozmów będą kwestie nauczania języka polskiego w Niemczech oraz języka niemieckiego w Polsce, przyszłość Domu Polskiego w Bochum oraz sprawy historyczne, szczególnie upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Niemczech.
Oprócz Szynkowskiego vel Sęka w spotkaniu ze strony polskiej uczestniczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, a ze strony niemieckiej wiceminister spraw wewnętrznych Stephan Mayer i pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz wysiedleńców Bernd Fabritius.
Polonię reprezentowały Związek Polaków w Niemczech "Rodło", Polska Macierz Szkolna, Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech oraz Kongres Polonii Niemieckiej. Te cztery organizacje utworzyły nową platformę - Porozumienie Organizacji Polskich.
Przedstawiciele Polaków, którzy napłynęli do Niemiec po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, krytykują dobór uczestników uważając, że przy okrągłym stole zabrakło miejsca młodego pokolenia polskich migrantów.
Powołany w 2010 r. polsko-niemiecki okrągły stół zajmuje się wspieraniem obywateli niemieckich polskiego pochodzenia oraz Polaków w Niemczech, a także mniejszości niemieckiej w Polsce w zachowaniu i podtrzymywaniu ich tożsamości kulturowej.