Reklama

Reklama

Polityk, który może zdetronizować Merkel, wygrywa w sondażach

Nominowanie Martina Schulza jako kandydata na kanclerza Niemiec przysporzyło partii SPD ogromnego wzrostu popularności - wynika z najnowszych sondaży.

Według opublikowanych w czwartek wyników sondażu rozgłośni ARD "Deutschlandtrend", SPD wyszła z dołka i odnotowała 28-procentowe poparcie wyborców.

W przypadku bezpośredniego wyboru kanclerza, na Martina Schulza głosowałoby więcej osób niż na obecną kanclerz Angelę Merkel.

W sondażu "Deutschlandtrend" socjaldemokraci odnotowali w bieżącym tygodniu wzrost popularności aż o osiem punktów procentowych w porównaniu z sondażami z ubiegłego miesiąca. 28 proc. to najlepszy wynik, jaki SPD uzyskała w obecnym okresie legislacyjnym.

Partie chadeckie CDU/CSU w stosunku do poprzednich sondaży straciły trzy punkty procentowe. Osiągając jednak 34-procentowe poparcie wciąż są jeszcze najsilniejsze. Także Lewica i Zieloni stracili po jednym punkcie procentowym - na każdą z tych partii głosowałoby 8 proc. wyborców.

Reklama

Gorszy wynik w aktualnym sondażu ARD uzyskała także skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD): o trzy punkty procentowe mniej (12 proc.). FDP, która nie zasiada w Bundestagu, obecnie ma poparcie na poziomie 6 proc.

Sondaż przeprowadzony został na zlecenie magazynu informacyjnego ARD "Tagesthemen". Od poniedziałku do środy mijającego tygodnia ankietowano 1506 osób uprawnionych do głosowania.

Wzrost niespełna w tydzień

Jeszcze przed kilkoma tygodniami socjaldemokraci w sondażach uzyskiwali fatalne wyniki: poniżej 20 proc. SPD ma znacznie lepsze notowania od czasu, gdy nominowała byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza na kandydata na kanclerza oraz szefa partii. Stało się to możliwe po rezygnacji Sigmara Gabriela, który przejął stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Na nadzwyczajnym konwencie SPD w marcu partia oficjalnie wybierze Schulza na kontrahenta Angeli Merkel.

W odpowiedzi na pytanie, na kogo wyborcy głosowaliby przy bezpośrednim wyborze kanclerza, 50 proc.opowiedziało się za kandydatem SPD, a tylko 34 proc. za Angelą Merkel. 7 proc. ankietowanych podało, że żaden z tych polityków nie wchodzi dla nich w rachubę jako szef rządu RFN.

dpa / Małgorzata Matzke

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy