Reklama

Reklama

Polacy wydatnie zasilają niemiecki ZUS

System niemieckich ubezpieczeń społecznych znacząco korzysta na migracji do Niemiec. Znowu są rekordowe składki. Najwięcej z cudzoziemców wpłacają Turcy i Polacy.

Liczba ubezpieczonych z cudzoziemskim paszportem znowu osiągnęła w Niemczech rekordowy poziom. W ustawowym ubezpieczeniu emerytalnym jest to nowy, najwyższy stan. Podobna sytuacja jest w kasach chorych - podały gazety sieci RND (Redaktionsnetzwerk Deutschland).

Media powołują się na dane Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego (DRV). Wynika z nich, że w końcu 2016 r. było w Niemczech 5,46 mln cudzoziemców zarejestrowanych w niemieckim ZUS-ie. W 2015 r. było to jeszcze 4,88 mln, a w 2016 - 3,16 mln. Danych na rok 2017 jeszcze nie ma.

Największą grupę obcokrajowców płacących składki na niemiecki ZUS stanowili w 2016 r. Turcy (988.000) i Polacy (459.000).

Reklama

Wkład w finansowanie ubezpieczenia emerytalnego

Ponad 90 procent ubezpieczonych z unijnym paszportem płaci w Niemczech składki ubezpieczeniowe. "Cudzoziemcy z UE wnoszą tym samym w jednakowym stopniu wkład w finansowanie ubezpieczenia emerytalnego jak niemieccy obywatele. Odbija się to pozytywnie na sytuacji finansowej ustawowego ubezpieczenia emerytalnego" - cytują gazety rzecznika Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego.

Także ustawowe kasy chorych czują się odciążone dzięki imigracji. - Wewnątrzeuropejska imigracja zarobkowa, ale też napływ cudzoziemców spoza Europy przyczyniają się do dobrej aktualnie sytuacji finansowej w ustawowym ubezpieczeniu zdrowotnym - powiedziała gazetom RND szefowa zarządu związku niemieckich kas chorych (GKV) Doris Pfeiffer.

Obniża się średnia wieku

Z jednej strony jest to spowodowane napływem głównie młodych ludzi, którzy z reguły rzadziej chorują a tym samym obniżają wydatki na opiekę zdrowotną - tłumaczyła Pfeiffer. Przyhamowuje to też wzrost średniej wieku wszystkich ubezpieczonych. Z drugiej strony rośnie liczba imigrantów o stałym zatrudnieniu.

Jak stwierdziła szefowa GKV, liczba pracowników z krajów pozaeuropejskich, takich jak Syria lub Irak, którzy płacą składki do ubezpieczenia społecznego, wzrosła w pierwszym półroczu 2018 r. o 84 tys. osób w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i wyniosła 226 tysięcy. Wzrosła też o 152 tys. liczba odprowadzających składki pracowników z państw UE i wynosi obecnie 1 milion 260 tysięcy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy